Yenilenebilir

Güneşte mini YEKA yarışmaları Aralık’ta ilan edilecek

AA

GÜYAD tarafından düzenlenen “Yenilenebilir Enerji Finansmanı Zirvesi”, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın katılımlarıyla yapıldı. Zirvede, yenilenebilir enerji projelerinin finansmanındaki en ideal çözümler konusunda fikirler paylaşıldı.

Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) tarafından düzenlenen “Yenilenebilir Enerji Finansmanı Zirvesi”, 15 Kasım tarihinde Rafless İstanbul Otel’de düzenlendi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’ın katılımlarıyla gerçekleşen Zirvede yenilenebilir enerji projelerinin finansmanındaki en ideal çözümler tartışıldı.

Zirveye, Akbank Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı Bölüm Başkanı Hakan Birhan, Garanti BBVA Kurumsal Krediler ve Proje Finansmanı Yapılandırma Direktörü Emre Hatem, İş Bankası Kurumsal Krediler Tahsis Bölüm Müdürü Can Yücel ve Yapı Kredi Bankası Proje ve Yapılandırılmış Finansman Direktörü Hale Tunaboylu Yayla da konuşmacı olarak katıldı.

GÜYAD Yönetim Kurulu Başkanı Cem Özkök başkanlığındaki toplantı GÜYAD Genel Sekreteri Av. Berke Aygün’ün açılış konuşması ile başladı. Açılışın ardından banka temsilcilerinin katılımıyla yapılan oturuma moderatörlük yapan GÜYAD Yönetim Kurulu Başkanı Cem Özkök oturumu; “Bugün bir başarı hikayesi olarak nitelendirilen YEKDEM sürecinin tüm mimarlarını bir araya getirdik. Enerji Bakanlığı, Meclis Enerji Komisyonu, EPDK, bankalar ve yatırımcılarla YEKDEM gerçekten de bir başarı öyküsü oldu” sözleriyle başlattı. Oturumda Akbank, Garanti BBVA, İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası yöneticileri YEKDEM’in geçmişten bugüne Türkiye enerji sektörüne nasıl bir ivme kazandırdığını ve bundan sonraki sürece dair beklentilerini paylaştı.

‘ARALIKTA MİNİ GÜNEŞ YEKA YARIŞMALARINI İLAN EDECEĞİZ’

YEKA yarışmalarını Aralık ayında ilan etmeyi planladıklarını belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik enerjisi üretimi amacı kullanımına dair kanunda düzenlemeler yapılması gerektiğini ve bunların yasalaşmasının ardından 2021 yılı sonrası için yenilenebilir enerji teşvikleri ile ilgili sürecin ilan edileceğini söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan; “Aralıkta bin MW kapasiteli mini güneş YEKA yarışmalarını ilan edeceğiz.

Bin MW’lık bir kapasiteyi 10’ar MW kapasitelere başvurulabilecek ve 100 ayrı yarışma ilanı olacak şekilde kurguluyoruz. Bu şu an için bir taslak. 10 ile 50 megavat arasında değişebilecek kapasiteleri 39 ilimiz için açmayı planlıyoruz, bu sayı 40 ya da 41 de olabilir. Sektörden de görüşleri aldıktan sonra teknik hususları da netleştirmiş olacağız. Nisan 2020’de teklifleri alacak şekilde planlama yapıyoruz. Sektörümüzün uzun zamandır beklediği bir gelişmeydi” şeklinde konuştu.

‘TEK MODEL YEKDEM OLMAMALI’

Bugün Türkiye’de rüzgar enerjisinde 8 bin, güneş enerjisinde 6 bin MW’lık kapasitelerin oluşmasında YEKDEM’in önemli bir payı olduğunu söyleyen EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz da; “Türkiye’nin enerji yatırım kültürünü değiştirdik, buna paralel finansman kültürünü de değiştirmemiz gerekli. Yeni modeller üretmeliyiz. Türkiye enerji sektöründe yatırımların küçülerek tabana yayılmasını arzu ediyoruz. YEKDEM’i destekliyoruz ancak tek model YEKDEM olmamalı. Yeni finansman modellerine dair çalışmalar yapılmalı” diye konuştu.

“MALİYETLER DOLARA GÖRE DAHA DÜŞÜK ÇIKIYOR”

YEKDEM’in devam etmesinin enerji sektörünün büyümesi için gerekli olduğunu belirten Garanti BBVA Kurumsal Krediler ve Proje Finansmanı Yapılandırma Direktörü Emre Hatem de konuşmasında şunları dile getirdi: “Yeni dönem için alım garantisinin fiyat seviyesi, para birimi ve garantinin sabit mi yoksa piyasa takas fiyatına (PTF) mı bağlı olacağı üç önemli konu. Yeni dönemdeki alım garantisi PTF’ye endeskli olursa, bankaların bu projeleri finanse etmesi zorlaşır. Şu an en düşük faiz avroda ve yeni dönemde alım garantisinin de avro üzerinden verilmesinde fayda olduğunu görüyoruz. Ayrıca, yenilenebilir enerji projelerindeki ekipmanların çoğunlukla Avrupa’dan ithal edildiğini düşündüğümüzde, maliyetler dolara göre daha düşük çıkıyor.”

“ENERJİNİN AĞIRLIĞININ AYNI DEVAM EDECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Türkiye İş Bankası Kurumsal Krediler Tahsis Bölüm Müdürü Can Yücel de; “95 milyar dolarlık yatırım bütçesinin 70 milyar doları bankalarca fonlandı. Ağırlıklı bölüm ise YEKDEM. Bankaların önemli oranda tahsilat yaptığı sektörde 45 milyar dolarlık bir kredi bakiyesi oluştu. Bu çok önemli. Sektör her halükarda mevcut kapasitenin kalitesini muhafaza etmek ve teknolojiye ayak uydurmak için büyümek zorunda. Kredi portföyümüz içinde enerjinin ağırlığının aynı şekilde devam edeceğini düşünüyoruz” analizini yaptı.

Akbank Kurumsal ve Yatırım Bankacılığı Bölüm Başkanı Hakan Birhan; “Vadenin yeterli olması lazım. Fiyatın sabit ve vadenin uzun olması durumunda kaynakları daha rahat ayırabiliyoruz. Vade ve fiyatın birbiriyle çalışıyor olması çok önemli. Mevzuat da çok net, az değişen bir mevzuat olmalı” ifadelerini kullandı.

“SABİT FİYATTAN UZUN VADELİ SATIN ALIM GARANTİSİ İSTİYORUZ”

“YEKDEM bankacıların sisteme olan güvenini ve inancı perçinledi. Proje finansmanı bankacılar olarak görmek istediğimiz sabit fiyattan uzun vadeli satın alım garantisi” diyen Yapı Kredi Bankası Proje ve Yapılandırılmış Finansman Direktörü Hale Tunaboylu Yayla ise, rüzgar ve güneşin son derece sağlıklı giden, kredi ödeme sorunu olmayan projeler olduğunu belirtti.

Hale Tunaboylu Yayla; “10 yılı aşkın süreleri kapsayan uzun vadeli finansman garantileri bu desteği sürdürülebilir kılar” şeklinde konuştu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir