Yenilenebilir

Güneş enerjisinde tedarik ve maliyet endişesi

green güneş
AA

GENSED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, Yeni Tip Koronavirüs (Covid19) salgınının güneş enerjisi yatırımlarına, panel fiyatları ve Türkiye’deki panel üretimine etkilerini gazetemize anlattı.

Vuhan eyaletinde başlayan ve kısa sürede hızla yayılan Yeni Tip Koronavirüs (Covid19) başta Avrupa ve ABD olmak üzere dünyada hızla yayılmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük panel üreticisi durumundaki Çin’in Şubat ve Mart’ta rekor seviyede düşen panel ve üretim ihracatı ise güneş yatırımcılarını tedarik kesintisi ve buna bağlı olarak yaşanması muhtemel maliyet artış riskleriyle karşı karşıya bırakmış durumda. Çin tarafından yapılan açıklama ve kaldırılan kısıtlamalar sonrası ülkenin sanayi üretiminde kademeli bir geri dönüş başlarken Covid19’da yeni salgın dalgası olasılığına ilişkin yapılan değerlendirmeler güneş yatırımcılarını tedirgin etmeyi sürdürüyor.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’yi de etkisi altına alan Yeni Tip Koronavirüs (Covid19) salgınının diğer sektörlerde olduğu gibi, tüm enerji sektörünü ve ekonomiyi etkilediğinin altını çizen Demirdağ, Güneş enerjisi sektörüne bakıldığında ise; yatırımlara, panel fiyatlarına ve Türkiye’deki üreticilere etkisinin büyük olduğunu ifade etti.

GENSED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, koronavirüs salgını nedeniyle sektörde yaşanan durumu Green Power’a değerlendirdi. Demirdağ; “Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Yeni Tip Koronavirüs (Covid19) nedeniyle birçok sektörün olumsuz etkilendiği görülüyor. Bunlardan biri de maalesef güneş enerjisi sektörü oldu, sektör çok ciddi etkilendi” dedi.

“YAŞANAN KARGO SIKINTILARI MALİYETLERİ ARTIRDI”

Demirdağ sözlerine şöyle devam etti: “Etkisi azalacak denilmesine karşın henüz bu olmadı. Halen Çin’deki fabrikaların birçoğu çalışmıyor ya da tam kapasite çalıştırılmıyor. Güneş enerjisi panel üretiminde kullanılan pek çok komponent var. Şu anda hammaddenin biri varsa diğeri yok. Bu da fiyat artışlarına neden oluyor. Bu durum daha uzun sürerse daha ciddi problemler gündeme gelebilir. Türkiye’de panel üretiminde yerlilik oranı yükselmeye devam etmesine rağmen hücre ithal ediliyor. Bu dönemde koronavirüs nedeniyle yaşanan kargo sıkıntıları da maliyetleri artırdı. Hücre ancak üçüncü ülkeler üzerinden ülkemize gelebiliyor, böyle bir sıkıntı söz konusu. Ümit ediyoruz ki virüsün etkisi bir an önce ortadan kalkar ve katlanarak devam eden bu sıkıntılar sona erer” ifadelerini kullandı.

‘BU DURUM BİZE YENİ İHRACAT OLANAKLARI GETİRECEK’

GENSED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ, koronavirüsün Türkiye’ye olumsuz etkilerinin görüldüğüne değinirken olumlu yanlarının olduğunu da belirtterek şu şekilde değerlendirdi: “Ancak Türkiye açısından şöyle bir durum da var; bu salgın Türkiye’de yerli ve milli enerjinin önemini hatırlatırken, bir imkan da oluşturdu. Tüm bu gelişmelerin Türkiye’deki panel üreticilerine olumlu yansımasının mümkün olduğunu da görüyoruz. Özellikle Avrupa’daki birçok alıcı Çin’den tedarik ettiği ürünleri ne zaman alacağını bilemiyor. Bu da onların Türkiye’ye yönelmesine neden oluyor. Bu durum bize yeni ihracat olanakları getirecektir.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir