Yenilenebilir

GÜNDER’den kur artışına ilişkin açıklama

AA

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu – Türkiye Bölümü (GÜNDER), son zamanlarda yükselen döviz kurlarına ilişkin bir açıklamada bulundu.

GÜNDER’den yapılan açıklama şu şekilde:
“Son dönemde ekonomik temeller ile izah edilemeyen Türk lirasının değerine yönelik, yanlış ve haksızlığının uluslararası camia tarafından da kabul gördüğü etik, ahlak ve kural dışı manipülatif saldırılar karşısında bu aciz eylemde rol alanları şiddetle kınıyoruz.

Bilindiği üzere ülkemizde Güneş Enerjisinden Elektrik Enerjisi üretimi son 3 yılda neredeyse sıfır noktasından yaklaşık 25 milyar Türk Lirası tutarında yeni yatırım ile 4700 MW’a yükselmiş, ülkemizde binlerce kişiye istihdam yaratmış, ülkemizde açılan güneş paneli üretim fabrikaları sayesinde teknoloji transferleri ile de son dönemin lokomotif sektörü haline gelmiştir.

Ülkemizde Bütçe açığı AB üye ülkeleri ile kıyaslandığında, GSYH’ya oranı %2’ler mertebesi ile oldukça düşüktür. Bununla birlikte Kamu borçlarının GSYH’ya oranı %28 mertebesinde olup, AB içerisinde bunun 2-3 katı olan ülkeler bulunmaktadır. Bankacılık sektöründe ise açık pozisyon bulunmamaktadır. Açıklanan nedenler göstermektedir ki, ülkemiz önemli bir mali disiplin içerisinde yönetilmektedir. Bugün ekonomi dünyasında yaşananlar, ülke ekonomimize zarar verilmeye çalışıldığının açık bir göstergesidir.

Dünyada başlayan ve ülkemize de çelik, alüminyum vb. sektörler ile sıçrayan ticaret savaşlarının esiri olmamak adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın destekleri ile yol çıkılan “Milli ve Yerli Enerji” ve Milli Ürün politikaları ile devam etmemiz, sürdürülebilir kalkınmayı arttıracak ve dışa bağımlılığın da önüne geçecektir. Yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde en ucuz kaynak olan Güneş Enerjisinin kullanımı için yerli panel üretimi noktasında endüstrinin ilk halkası olan hücre üretiminden başlayarak tüm halkaların tamamlanmasına hız verilmeli, oluşturulmaya çalışılan ekonomik baskılardan etkilenmeden yatırımlara durmaksızın devam edilmelidir.

GÜNDER olarak ülkemiz ekonomisine yönelmiş bu saldırıların, dinamikleri sağlam temeller üzerine kurulmuş ekonomimize hiçbir zaman zarar veremeyeceğini, oluşturulmaya çalışılan fiktif ekonomik baskıların üstesinden milletçe birlik ve beraberlik içerisinde rahatlıkla geleceğimizin inancındayız. Güneş Enerjisi Sektörümüz hukuki altyapısı sağlam ve güvenilir finans temelleri üzerine kurulmuş olup ve oluşturulmaya çalışılan algı operasyonlarında hiçbir suretle zarar görmeyecek niteliktedir. Sektör paydaşlarımız yatırımlarına ve çalışmalarına tam gücü ile ve yoğunlaşarak devam etmektedirler.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 13:12 14 Ağustos 2018