Yenilenebilir

GT 2019 Türkiye Jeotermal Kongresi Ankara’da başladı

AA

Sibel ACAR-ANKARA

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) tarafından bu yıl 3’üncüsü düzenlenen GT 2019 Türkiye Jeotermal Kongresi Ankara’da başladı.

İki gün sürecek programda sektörel değerlendirmeler masaya yatırılacak. Kongrenin açılış konuşmalarını JESDER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kındap, JESDER Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ufuk Şentürk, GREEN  Chemicals Temsilcisi Can Ali Aydın ve Enerji İşleri Genel Müdürü Murat Zekeriya Aydın gerçekleştirdi.

“Her teşvikin bir maliyeti var”

JESDER tarafından düzenlenen GT 2019 Türkiye Jeotermal Kongresi’nde konuşma yapan Enerji İşleri Genel Müdürü Murat Zekeriya Aydın, 2020 yılında sona erecek YEKDEM mekanizmasının alternatifleri konusunda yürütülen çalışmaların en kısa sürece tamamlanacağını ve kamuoyuyla paylaşılacağını ifade etti.

Kongrede konuşan Aydın; yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam üretilen elektrik üretimindeki payının 2019 itibariyle yüzde 60’a ulaştığını belirterek; “Herkes jeotermalin desteklenmesi konusunda hem fikir. Sadece desteğin hangi seviyede olacağı tartışılıyor. Çünkü her teşvikin bir maliyeti var. Bu teşviklerin fayda maliyet analizlerin dikkatli yapılması gerekiyor. Bu hepimizin faydasına bir durumdur” diye konuştu.

Enerjide dışa bağımlılığı minimuma düşürmek için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerinin altını çizen Aydın; “YEKDEM mekanizmasında dünyadaki örnekleri inceliyoruz. Enerji sektörünün teşvik edilmesi noktasında sektör genelinde tereddüt yok. Sadece teşvik boyutlarında değerlendirme yapılması önem arz ediyor. Bu sebeple bizler proje bazlı örnekleri dikkate alarak kapsamlı bir çalışma yürütüyoruz. Bu çalışmaların sonuçlandırılarak bunların hepsinin çok yakın bir zamanda Sayın Bakanımız tarafından açıklanacağını umuyoruz” dedi.

“Teşvik sistemi devam etmeli”

Türkiye’nin jeotermal başarısında devletin teşvik mekanizmasının büyük bir öneminin olduğunun altını çizen JESDER Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kındap, “2010’dan beri yüzde 30 seviyesinde büyüyen sektörün başarısının altında özverinin yanı sıra devletin teşvik mekanizmasının büyük bir önemi var. 2020 sonrasında da bu sistemin korunarak devam etmesini diliyoruz. Türkiye’nin jeotermal ile ilgili hedefleri teşvik mekanizmasının devamı ile mümkün olacaktır” diye konuştu.

YEKDEM’de yeni rekor 26.2 milyar TL

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir