Yenilenebilir

GES’lerde güç aşımlarına ceza, sektörü alarma geçirdi

AA

Bazı güneş santrallerinin, kendisine tanınan sınırın üzerinde güçle şebekeye bağlandığının tespit edilmesinin ardından başlayan ceza süreci sektörü alarma geçirdi. GÜNDER konuyla ilgili paydaşları bir araya getiren bir çözüm toplantısı gerçekleştirdi.

Son zamanlarda sektörün gündemindeki en önemli konu olan güç aşımı, GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli, GÜNDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet İzzet Özaydın, ABB Elektrik Service Operations Manager Ömür ALBOĞA, KACO İş Geliştirme Müdürü Eray Hazer ve ELTEMTEK Üretim Hizmetleri Müdürü Yaşar Öztürk moderatörlüğünde sektör paydaşlarıyla birlikte tartışıldı.

SEKTÖR PAYDAŞLARI ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİ KONUŞTU

EPDK’nın 22 Haziran 2017 tarihinde aldığı karar gereği 1 Temmuz 2017 itibari ile GES tesislerinde güç aşımlarının cezalandırılmasının gündeme gelmesinin ardından, bu sorunla karşı karşıya olan yatırımcı firmalar ile GÜNDER üyesi ve inverter üreticisi firmalar bir araya getirilerek sorunun kaynağı ve çeşitli çözüm önerileri üzerinde görüşüldü. Toplantıdan çıkan sonuçların bir çıktıya dönüştürülerek Kamu tarafıyla paylaşılacağını belirten GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli, sorunun çözümüne kadar geçecek sürede üreticilerin yapması gereken kısa vadeli çözümleri katılımcılarla paylaştı.

KAMUYLA İLETİŞİMİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ

Kaleli toplantı hakkında şu değerlendirmelerde bulundu: “Verimli bir toplantı geçti. Güzel çözüm önerileri aldık. Birçok mağduriyet dinledik. Bu gibi toplantılarla bunlara çözüm üretmek istiyoruz. Dernek faaliyetlerimizin başlıca noktası sektör paydaşlarımızın güneş enerjisinden optimum düzeyde faydalanmalarını sağlamak. Tabi ki hiçbir surette kamuyu zarara uğratacak ya da bu işten ekstra çıkar sağlayacak bir takım enerji yatırımcılarını hiçbir şekilde desteklemiyoruz. Ama yüzde yarımlar, binde 2’ler toleranslarında ekstra üretimler yapmış bu üretimlerin sadece 10-15 saniye dement düzeyde fazla yük üreterek enerjisini satmış kişilerin de bundan zarara uğramasını istemiyoruz. Bu yatırımcılara bu yatırımı yapmayın demek, bankaların bu yatırımcıların üstüne gitmesi ve akabinde kredi ödemelerinde ciddi sıkıntılar yaşanması demek olabilir. Bu yüzden sorunun üstüne düşmemiz gerekiyor. Kamuyla iletişimimizi sürdüreceğiz.”

MEVZUAT DİNLENDİ

ELTEMTEK Üretim Hizmetleri Müdürü Yaşar Öztürk mevzuatIa ilgili hükümleri katılımcılara okuyarak süreç ve cezalar hakkında onları bilgilendirdi.

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 9:23 23 Ağustos 2017