Yenilenebilir

EPDK, öngörülen YEKDEM maliyetlerini belirledi

AA

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 28 Aralık 2017 tarihli ve 7602 sayılı Kurul Kararı ile 2018 yılı için aylık bazda tedarik edilen birim enerji miktarı başına öngörülen YEKDEM maliyetlerini belirledi.

Buna göre, 2018’de öngörülen birim YEKDEM maliyeti Ocak ayında 34 bin 94 MWh/TL, Şubat ayında 37 bin 71 MWh/TL, Mart ayında 54 bin 61 MWh/TL, Nisan ayında  62 bin74 MWh/TL, Mayıs ayında 54bin 49 MWh/TL, Haziran ayında  54 bin 64 MWh/TL, Temmuz 39 bin 81 MWh/TL, Ağustos ayında 36 bin 42 MWh/TL, Eylül ayında 35 bin 83 MWh/TL, Ekim ayında 39 bin 79 ayında, Kasım ayında 40 bin 06 MWh/TL, Aralık 39 bin 83 MWh/TL olarak belirlendi. Karar metninde yer verilen rakamlar yalnızca tahmini ve yüzde 100 doğru olması imkân dâhilinde olacağı belirtildi.

EPDK’dan yapılan duyuruda şu bilgilere de yer verildi:

“Karar metninde yer verilen rakamlar yalnızca tahmindir ve yüzde 100 doğru olması imkân dâhilinde değildir.

Kötü maliyet öngörüsü yapan şirketlerin mali açıdan güç duruma düşmeleri ve piyasadan çıkmaları serbest piyasanın doğal bir sonucudur. Ancak tüm tedarik piyasasını sarsabilecek maliyet dalgalanmaları olması halinde tedarikçi ile tüketicilerin yeni piyasa koşullarının bir gereği olarak sözleşme fiyatlarının yeniden gözden geçirme imkânları yine sözleşmeleri çerçevesinde mümkün olabilmektedir. Karar metninde yer alan tahminler bu sürece katkıda bulunabilmek ve bilgi asimetrisini azaltmak amacıyla belirlenmiştir.

Tahminlerde esas alınan kurulu güç, üretim miktarı, tüketim miktarı dolar kuru ve PTF parametrelerindeki değişimler doğrultusunda aylık YEKDEM maliyet tahminleri gerektiğinde revize edilebilecektir.

YEKDEM maliyet tahminlerinin onaylanması ve kamuoyuna ilan edilmesi tedarikçilerin bu maliyetleri mevcut fiyatlarına aynen ilave edebilecekleri anlamına gelmemektedir.

Mevcut ikili anlaşma fiyatlarının bu maliyet öngörülerini zaten önemli ölçüde içerdiği veya içermesi gerektiği değerlendirilmektedir.

Kur gibi etkenlerle beklenenin üzerinde de artabilecek bu maliyetlere ilişkin bazı risklerin tamamen tedarikçi veya tüketici üzerinde kalmaması gerekebilecektir”

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir