Yenilenebilir

Enerji Bakanlığı AR-GE Yaklaşım Belgesi’ni yayımladı

AA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından, enerji ve tabii kaynaklar alanında sektör paydaşları ve kamunun araştırma ve geliştirme faaliyetlerini daha etkin koordine etme ve artırmaya yönelik olarak görüş alınması için hazırlanan AR-GE Yaklaşım Belgesi yayınlandı.

AR-GE Yaklaşım Belgesi ile; enerji ve tabii kaynaklar sektöründe araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde, fonlama ve projenin ötesine geçerek, sürdürülebilir ve geleceğe hazır araştırma geliştirme ekosistemi ve altyapısının oluşturulması için önerilecek uygulama, düzenleme ve destekler için görüş alınması amaçlanıyor.

Tarihler ise; 19 Temmuz 2019 : Yaklaşım belgesi (Beyaz Belge)
19 Temmuz-19 Eylül 2019: Yaklaşım belgesine görüş verme süresi
19 Ekim: Gelen görüşlerin özeti olan Görüş belgesi (Mavi Belge)
Kasım 2019: Çalıştay
Aralık 2019: Karar belgesi (Kırmızı Belge)
Şubat 2020: Uygulama belgesi(Yeşil Belge) olarak belirlendi.

BAKANLIĞIN KAMUOYU GÖRÜŞÜNE BAŞVURMAK İSTEDİĞİ “GÖRÜŞ ALMA” BELGESİ
Yaklaşım belgesi veya Beyaz Belge, Bakanlığın kamuoyun görüşüne başvurmak istediği bir konu ile ilgili kendi pozisyonunu ve mevcut durumunu anlattığı ve görüş almak istediği konudaki sorularını kamuoyu ile paylaştığı bir “görüş alma” belgesi. Bu görüşler geldikten sonra, görüşlerin özetlendiği bir “Görüşler Belgesi”, Mavi Belge yayınlanacak. Görüşler üzerinden yapılacak çalıştay(lar) ile de Bakanlık belirtilen konudaki kararlarını kamuoyuna ileteceği bir “Karar Belgesi”(Kırmızı Belge) oluşturacak. Son aşamada ise kararların nasıl uygulanacağına dair bir “Uygulama Belgesi” (Yeşil Belge) paylaşılacak.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir