Yenilenebilir

“Endüstriyel çatı kurulumları 2018’e hızlı başlayacak”

AA

 Çatılarda Güneş Enerji Santrali (GES) Uygulama Fırsatları Semineri Zorlu Solar’ın da desteğiyle Bursa’da gerçekleşti.

 

Zorlu Enerji Grubu şirketlerinden Zorlu Solar’ın sponsoru olduğu Çatılarda Güneş Enerji Santrali (GES) Uygulama Fırsatları Semineri, 20 Aralık 2017 Çarşamba günü Bursa’da gerçekleştirildi. Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) ve Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) tarafından düzenlenen seminerde; güneş enerjisinde en önemli büyüme alanlarından biri olarak görülen çatı uygulamaları tüm yönleriyle ele alındı.

 

ZORLU SOLAR’DAN ÜST DÜZEY KATILIM

 

Zorlu Solar, Çatılarda Güneş Enerji Santrali (GES) Uygulama Fırsatları Semineri’ne üst düzey katılım gösterdi. Çatı Mevzuatındaki Gelişmeler ve Çatı Pazarı konulu oturumda Zorlu Solar Direktörü Evren Evcit, Çatı Uygulamalarındaki Teknolojik Gelişmeler konulu oturumda ise Zorlu Solar Teknik Müdürü Halil Oral konuşmacı olarak yer aldı. Evren Evcit ve Halil Oral, çatılara güneş paneli kurulumu ve yaygınlaştırılması konusunda hem mevzuat hem de teknoloji konularında bilgi ve tecrübelerini aktardı.

 

“ÇATI ÜSTÜ GES’İ İKİ SEGMENTTE DEĞERLENDİRMEK GEREK”

 

Çatı Mevzuatındaki Gelişmeler ve Çatı Pazarı konulu oturumda konuşan Zorlu Solar Direktörü Evren Evcit, sektörün gitmekte olduğu yönden ve trendlerden bahsetti. Güneş enerjisi tesislerindeki gelişmiş kontrol mekanizmaları ve depolama sistemlerinin yaygınlaşmasıyla sektörün gelişip, katma değerin artırılacağını anlattı. Çatı pazarıyla ilgili mevzuatsal durumlar ve başvuru süreçlerine değinen Evren Evcit, konuşmasına şöyle devam etti; “Çatı üstü güneş enerjisi sistemleri uygulamalarını bireysel ve endüstriyel olmak üzere iki segmentte değerlendirmek gerekiyor. Endüstriyel segmentte 350 milyon metrekarelik bir pazar var. Bu, 25 GW kurulum potansiyeli anlamına geliyor. 1 milyon metrekareye 80 MW’lık bir kurulum yapılabiliyor ve mevzuat konusunda herhangi bir pürüz bulunmuyor. Ekonomik trendler doğrultusunda öz tüketim modeli, endüstri kuruluşları için en uygun çözüm olarak görünüyor. Öz tüketim modeliyle endüstriyel tesislerde yatırımın geri dönüş süresinin 6-7 yıllara kadar ineceğini ve endüstriyel çatı pazarının 2018’e çok hızlı başlayacağını öngörüyoruz.”

 

“BİRÇOK İNOVATİF ÇÖZÜM PAZARA SUNULDU”

 

Çatı Uygulamalarındaki Teknolojik Gelişmeler konulu oturumda konuşan Zorlu Solar Teknik Müdürü Halil Oral ise Zorlu Solar’ın çatılara özel uygulamaları hakkında bilgiler verdi. Oral, “Elektrik üretebilen membran, kiremit gibi birçok inovatif çözüm pazara sunulmaya başladı. Yeni teknolojilerle Türkiye’de solar çatı uygulamalarına çok hızlı geçiş yapılabileceğini düşünüyorum. Biz de Zorlu Solar olarak bu konuda yenilikçi ürün ve uygulamalarımızla sektörümüze öncü olmayı sürdürüyoruz.  Konstrüksiyona ihtiyaç duymadan ve çatıya hiçbir zarar vermeden monte ettiğimiz, klasik güneş modüllerinden farklı, çatı kurulumlarına özel yeni ürünlerimizle güneş enerji sistemlerinin yaygınlaşmasına katkı sağlıyoruz” dedi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir