Yenilenebilir

Elektrikli araç dopingi

AA

Türkiye otomotiv pazarında satışlar, 2019 yılının ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44,8 düşerken elektrikli ve hibrit araç satışları toplamı ise aynı dönemde yüzde 43,5 artarak bin 853 adede yükseldi.

Toplam otomotiv satışının yüzde 2’sini oluşturdu

TEHAD verilerine göre, Türkiye’de bu yılın ilk üç ayında 43 adet elektrikli ve bin 810 adet hibrit araç satışı gerçekleşti. Aynı dönemde Türkiye otomotiv piyasasındaki toplam araç satışları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44,8 düşerek 90 bin 888 adete geriledi. 2019’un ilk çeyreğinde Türkiye otomotiv sektöründeki satışların yüzde 2’sini elektrikli ve hibrit araçlar oluşturdu.

‘Elektrikli araç satışları için en büyük engel ÖTV ve MTV’

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan TEHAD Kurucu Başkanı Berkan Bayram; “Elektrikli araç satışlarına destek verilmesi gerekiyor. ÖTV ve MTV, elektrikli otomobil pazarının büyümesinin önündeki en büyük engellerden. Avrupa’da elektrikli otomobil satışları yıllık 1milyon adete ulaşırken, Türkiye’de son 7 yılda henüz bin 169 elektrikli araç trafiğe çıkabildi” dedi.

Haberin tamamı…

Elektrikli ve hibrit satışları artmaya devam ediyor

Türkiye otomotiv pazarında araç satışları 2019’un ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44,8 düşerken elektrikli ve hibrit araç satışları ise aynı dönemde yüzde 43,5 artarak 1.853 adete yükseldi.

Türkiye Elektrikli ve Hibrit Araçlar Derneği (TEHAD) verilerine göre, Türkiye’de bu yılın ilk 3 ayında 43 adet elektrikli ve 1.810 adet hibrit araç satışı gerçekleşti. Aynı dönemde Türkiye otomotiv piyasasındaki toplam araç satışları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44,8 düşerek 90 bin 888 adete geriledi. 2019’un ilk çeyreğinde Türkiye otomotiv sektöründeki satışların yüzde 2’sini elektrikli ve hibrit araçlar oluşturdu. Satış rakamlarını değerlendiren TEHAD Başkanı Berkan Bayram, geçen yıla oranla artışların devam ettiğini kaydederek yıl sonunda elektrikli otomobil satış rakamlarının 200’ü geçmesinin beklendiğini ve bugün Türkiye’de trafikte olan elektrikli otomobil sayısının son verilerle 1169’a ulaştığını belirtti.

Avrupa otomotiv sektörü 2030’a hazırlanıyor

Dünya otomotiv pazarının 2030 yılında yüzde 30’unun elektrikli ve hibrit araçlardan oluşacağını, Avrupa ülkeleri genelinde ise bu oranın yüzde 70’e çıkacağını belirten TEHAD Başkanı Berkan Bayram, “Geleceğin yüzde 100 elektrikli araçlarda olduğu gerçeği karşısında tüm plan ve programlarımızı bu teknolojiye dönük yapmak zorundayız. Görünen o ki, 2030 yılına geldiğimizde dünya otomotiv pazarının yüzde 30’u elektrikli ve hibrit araçlardan oluşacak, Avrupa ülkeleri genelinde ise bu oran yüzde 70’e çıkacaktır. Özellikle tüm Avrupa ülkelerinde, üretimi ve şehir içindeki dolaşımı sınırlandırılan dizel otomobillere yönelik, ülkemizde de önlemler acilen alınmalıdır. Avrupa ülkeleri gibi devlet olarak bizim de, sıfır emisyon hedefi ile yola devam etmemiz öncelikli adımımız olmalıdır. Bu çerçevede dizel motorlu otomobiller için ek karbon vergisi getirmeli, buradan sağlanacak vergi geliri ile elektrikli otomobillerin ilk alım maliyetinde teşvik sağlanmalıdır. 2030 yılı için sıfır emisyon hedefini vizyonuna alacak olan devletimiz, çok kısa bir süre içerisinde, doğrudan istihdam artışının ve yatırım kanallarının çeşitlendiğini görebilecektir” açıklamasını yaptı.

İkinci elde elektrikli araç arayışı başladı

Türkiye’de her yıl elektrikli ve hibrit otomobil pazarına giren yeni modellerin olduğunu ve yıl sonuna kadar 40’a yakın modelin pazara gireceğini belirten Berkan Bayram, “Türkiye’de tüketicilerin elektrikli araçlara büyük ilgi duyduğunu, Nisan ayında düzenlediğimiz Elektrikli ve Hibrit Sürüş Haftası’nda canlı olarak gördük. Kullanıcılar bu alandaki gelişmeleri yakından takip ediyor ve yeni çıkan modelleri merak ediyor. Ancak bu araçlara sahip olma konusunda ilk alımdaki maliyetler ve vergi yükü, binlerce insanı ikinci el piyasasında bir arayışa itiyor. Bu sınırlı bir piyasa da olsa, devlet desteği ile daha çok cazip hale getirilebilir” dedi.

ÖTV ve MTV elektrikli otomobil pazarına takoz koyuyor

Avrupa’da yıllık satış rakamları milyonları bulurken Türkiye’de yıllık satış rakamlarının beklenenin çok altında kaldığını ifade eden Berkan Bayram, elektrikli araç satışlarına destek verilmesi gerektiğini vurgulayarak ÖTV ve MTV’nin elektrikli otomobil pazarının büyümesinin önündeki en büyük engellerden olduğunu söyledi. Bayram, şöyle konuştu: “Avrupa’da elektrikli otomobil satışları yıllık bir milyon adete ulaşırken, Türkiye’de son 7 yılda henüz 1169 elektrikli araç trafiğe çıkabildi. Yıllık satış rakamları ise yılda 200’e henüz ulaşmadı. Burada ÖTV ve MTV’nin önemli bir engel yarattığını görüyoruz. Ülkemizde elektrikli otomobil vergi oranları KW gücüne göre %3 – %7 – %15 oranlarına sahip. Yani yüzde 145 ÖTV oranına sahip bir aracın muadil elektrikli modelini, yüzde15 ÖTV oranı ile alabilmek mümkün. Liste fiyatı üzerinden KDV dahil yüzde 163’lük vergiye sahip bir araç için KDV dahil yüzde 33 oranında vergi ödeyerek bir elektrikli otomobile sahip olabilirsiniz. Aradaki vergi farkı yüzde 130 olmasına rağmen, ilk alım maliyetleri yüzünden tüketici elektrikli otomobilden uzak durmakta. Özellikle geçtiğimiz yıl kanunlaşan ve hiçbir ülkede uygulanmayan elektrikli otomobildeki MTV’nin, acilen kaldırılması, şirket adına alınan elektrikli araçlar için çevre destek primi olarak ek vergi teşviği sağlanması, tüketici adına ilk alım bedelinde sağlık destek primi olarak teşvik sağlanması gerekmektedir. Bu bakımdan tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Elektrikli ve Hibrit araçlara vergisel teşvik sağlandığı zaman sadece satış rakamlarında değil, tüm sektörü olumlu etkileyen değişimlerin yaşandığını hissetmek mümkün olacaktır.”

PETDER, şubat ayı akaryakıt satış verilerini açıkladı

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir