Yenilenebilir

Davranış değişikliği enerji verimliliğini etkiliyor

AA

10. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı kapsamında ikinci gün yedinci oturum kapsamında ‘Enerji Verimliliğinde Temel Bariyer’ konuşuldu. Oturum Başkanı Özyeğin Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı ve EÇEM Direktörü M. Pınar Mengüç; “İnsan ve davranış değişikliği açısından değerlendirecek olursak 2 milyar dolar kazanç olabileceği düşünülüyor. Temelden başlamamız gerekiyor. Temel ise, konfor ve enerji verimliliğinden geçiyor” dedi

İGDAŞ Müdürü Nusret Alkan doğal gazın endüstriyel tesislerde ve konutlarda etkin nasıl kullanılması gerektiğine vurgu yaparak şöyle konuştu: “Tasarruf ve verimlilik çok farklı şeyler. Konfor şartlarının bozulması tasarruftur. Fakat konfor şartlarından taviz vermeden tasarruf etmek verimliliktir. Doğal gaz fosil bir yakıttır. Bu yüzden karbon içerikli ve yanma sonucunda çeşitli emisyonlar ortaya çıkıyor. Bugün İstanbul doğal gazın yaygınlaşmasıyla daha temiz bir çevreye sahip oldu. Fakat parasal yönden pahalı olduğundan daha verimli kullanmamız takdirde ithal ettiğimiz miktar azalacaktır. 13 milyar liralık doğal gaz kullanıyoruz. Doğal gazın tam ve sağlam yanma koşullarını oluşturduğumuz zaman verim elde edebiliriz” dedi.

Voltimum Satış Pazarlama Müdürü Şirin Alkan konuşmasında internet üzerinden farkındalık yaratmanın önemine dikkat çekti.

Akademetre Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Zeytin, verimlilik ve tasarruf arasındaki çizgiden bahsederek şöyle konuştu: “Enerji verimliliği denildiğinde kamu tasarruf olarak algılıyor. Ancak yüzde 6’lık bir kesim tasarruf ve verimliliği doğru bir şekilde algılıyor. Evlerde kullanılan aletler ise enerji verimliliği yapma konusunda çok bilinmiyor. Problem bilgi seviyesinin azlığında yatıyor. Enerji verimliliğinde ekipman kullanımı üzerine bilinç seviyesi çok az seviyelerde. Fakat kadınlar haberdar olmada erkeklerden daha fazla bilgili” diye konuştu.

EPİAŞ Bilgi Teknolojileri Direktörü Mustafa Kayırıcı; enerji alanındaki EUREKA ve EUROGIA çalışmalarından bahsetti.

Nükleer Düzenleme Kurulunun görev ve yetkileri belirlendiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir