Yenilenebilir

Çatı GES’lere fiyat revizyonu

AA

YEKDEM’e tabi çatı GES’lerde YEKDEM tarifesi yerine, EPDK tarafından ilan edilen kendi abone gruplarına ait tek zamanlı aktif enerji bedeli uygulanacak.

5,2 Cent/kWh seviyelerine düşecek

Yeni düzenlemeyle birlikte 13,3 cent/kWh alım fiyatı mevcut döviz kurlarıyla hesaplandığında yaklaşık 5,2 cent/kWh seviyelerine düşecek.

Alım fiyatı yaklaşık yüzde 60 düşecek

YEKDEM’e tabi güneş enerjisi santrallerinde üretilen elektriğe 13,3 cent/kWh’lık alım garantisi bulunuyor. Yerli ekipman kullanılması durumunda verilen teşviklerle birlikte bu rakam 19,5 cent/kWh’a kadar yükselebiliyor. Yeni düzenleme ile birlikte mesken aboneleri 10 kilovata kadar olan çatı ve cephe uygulamalı elektrik tesislerinde üretilen ihtiyaç fazlası elektriği EPDK tarafından ilan edilen kendi abone gruplarına ait tek zamanlı aktif enerji bedeli üzerinden satacak.

HABERİN TAMAMI

Çatı GES’lerde ihtiyaç fazlası elektriğin alım fiyatı düşürüldü

YEKDEM’e tabi üretim tesislerinden mesken aboneleri için 10 kilovata kadar olan çatı ve cephe uygulamalı elektrik tesislerinde üretilen ihtiyaç fazlası enerji için, EPDK tarafından ilan edilen kendi abone gruplarına ait tek zamanlı aktif enerji bedeli, işletme tarihinden itibaren 10 yıl süreyle uygulanacak.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı üretim faaliyeti gösteren tesisler için uygulanacak fiyat ve süreler ile yerli katkı ilavesine ilişkin kararda değişiklik yapılması hakkındaki Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

ALIM FİYATI AKTİF ENERJİ BEDELİ ÜSTÜNDEN HESAPLANACAK

31 Aralık 2020 tarihine kadar devreye alınacak Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması’na (YEKDEM) tabi üretim tesislerinden, mesken aboneleri için 10 kilovata kadar olan çatı ve cephe uygulamalı elektrik tesislerinde üretilen ihtiyaç fazlası enerji için, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından ilan edilen kendi abone gruplarına ait tek zamanlı aktif bedeli, işletme tarihinden itibaren 10 yıl süreyle uygulanacak.

Söz konusu destek, ticarethane, sanayi, tarımsal sulama ve aydınlatma aboneleri için bin kilovata kadar yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı çatı ve cephe uygulamalı elektrik üretim tesisleri için de verilecek.

Uygulama, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve EPDK tarafından yürütülecek.

YÜKSEK YEKDEM MALİYETİ VE KUR ARTIŞI ETKİLİ OLDU

Konuyla ilgili Gas&Power’a bilgi veren sektör kaynakları döviz kurlarındaki artış ile son yıllarda güneş ve rüzgarda düşen yatırım maliyetleriyle kıyaslandığında yüksek kalan YEKDEM alım fiyatlarının piyasaya getirdiği yüksek maliyete dikkati çekerek yapılan düzenlemeyle birlikte önümüzdeki dönemlerde hızlı bir büyüme beklenen çatı ve cephe tipi GES uygulamaları nedeniyle oluşacak ilave üretimin YEKDEM fiyatları yerine piyasa fiyatlarından desteklenmesinin tercih edildiğine dikkati çekti.

Güneş enerjisindeki sektör oyuncuları ise yeni yapılan düzenlemenin çatı ve cephe tipi GES pazarındaki bekledikleri büyümeyi yavaşlatacağını ve amortisman sürelerini uzatacağına belirtti.

ALIM FİYATI YAKLAŞIK YÜZDE 60 DÜŞECEK

Halihazırda YEKDEM’e tabi güneş enerjisi santrallerinde üretilen elektriğe 13,3 cent/kWh’lık alım garantisi bulunuyor. Yerli ekipman kullanılması durumunda verilen teşviklerle birlikte bu rakam 19,5 cent/kWh’a kadar yükselebiliyor.  Yüksek YEKDEM maliyetleri ve döviz kurlarındaki artışa bağlı olarak oluşan aşırı maliyetin piyasa üzerindeki etkilerinin giderilmesi amacıyla yapılan düzenleme sonrası mesken aboneleri için 10 kilovata kadar olan çatı ve cephe uygulamalı elektrik tesislerinde üretilen ihtiyaç fazlası elektriği Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından ilan edilen kendi abone gruplarına ait tek zamanlı aktif bedeli üzerinden satacak.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir