Yenilenebilir

Bakan Albayrak: “Rüzgâr ihalesini dünya rekoruyla tamamladık”

AA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, “YEKA ihalesinde, rüzgarda yerli katkı payıyla şu anda kilovatsaat başına 10,3 dolar/cent olan alım fiyatı 3,48 cente düşerek bir dünya rekoru gerçekleşti.” dedi.

 

“SÜRECİN TÜM YAPI TAŞLARINI NAKIŞ GİBİ İŞLEYEREK BUGÜNLERE GELDİK”

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak; Bakanlığa geldikleri ilk günden beri Türkiye için milat olan bu günü gerçekleştirmek için aralıksız çalıştıklarını ifade ederek bu başarıda emeği geçen herkese teşekkür etti. Bu günün önemli bir gün olduğunun altını çizen Albayrak; “Türkiye ve dünya enerji piyasaları Türkiye için önemli bir milada tanıklık etti. Bugün hakikaten önemli bir gün çünkü Türkiye milli ve yerli enerji politikaları noktasında yerli ve yenilenebilir enerjinin başta olduğu yeni bir süreç başlattı. Tüm sürecin tüm yapı taşlarını nakış gibi işleyerek bugünlere geldik.. Durmak yola devam. Bu süreci inşallah daha da ileriye taşıyacağız” dedi.

 

“DÜNYA REKORU KIRILDI”

 

“YEKA ihalesinde, rüzgarda yerli katkı payıyla şu anda kilovatsaat başına 10,3 dolar/cent olan alım fiyatı 3,48 cente düşerek bir dünya rekoruyla gerçekleşti”  diyen Albayrak ihale sonucunun Türk-Alman ilişkilerine de olumlu katkı yapacağını söyledi. Bakan Albayrak;  “İhale, Alman şirketi Siemens’in kazanmasıyla neticelendi ve bu resmin bölge ve dünyaya önemli bir mesaj olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye ve Almanya’nın 200 yıllık tarihsel işbirliği açısından da baktığımızda, bu sonucun Türkiye-Almanya ilişkilerine önemli bir katkı sağlayacağını düşünüyorum” diye konuştu.

 

“TÜRKİYE’DE YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI”

 

“Milli Enerji ve Maden Politikası” kapsamında açıkladıkları hedefleri tek tek hayata geçirdiklerini ifade eden Albayrak artık Türkiye’de yeni bir dönemin başladığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Nisan ayında tebliğ ve Mart’ta güneşte attığımız adımı bugün rüzgarda attık. Yarışmaya dünyadaki on büyük teknoloji firmalarından 8’inin katılmasıyla tamamen şeffaf ve kıyasıyla bir rekabetle Türkiye’de yeni bir dönemi başlattık. Bundan ülkem ve milletim adına gurur duyuyorum. Tabi bunda en büyük katkı payı Türkiye’yi bu noktaya taşıyan Sayın Cumhurbaşkanımızındır. Ülkemizin yaşadığı tüm sıkıntılara ve yaşananlara rağmen bu ihaleye gösterilen ilgi Türkiye’nin ne kadar büyük bir ülke olduğunu bir kez daha dünyaya göstermiştir. Hedeflerimiz büyük. Ortaya çıkan netice Türkiye piyasalarının, ekonomi ve enerji piyasalarının ne kadar güçlü ve geleceğe sağlam adımlarla yürüdüğünü ortaya çıkaran bir netice sunmuştur. Dünyada neler yaşanırsa yaşansın Türkiye’nin bölgenin ve dünyanın en güvenilir yatırım yapılır ve güvenilir ülkelerinin başında geldiğini bu ihale bir kez daha ortaya koydu. Bu durumdan şahsım, ülkem ve milletim adına gurur duyuyorum.”

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir