Yenilenebilir

Atlantik Konseyi İstanbul’da toplandı

Atlantik Konseyi İstanbul’da toplandı
AA

Atlantik Konseyi Türkiye ve EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) ev sahipliğinde gerçekleştirilen Yenilenebilir Enerji Görünümü Konferansı: Türkiye’de, Orta Asya’da, Kafkaslar’da ve Batı Balkanlar’da Finansman, Yatırım, Yasal Düzenlemeler ve Yeni Teknolojiler” etkinliği İstanbul’da düzenlendi. 

Çok sayıda sektörün temsilcisinin katıldığı, Atlantik Konseyi ve EBRD ev sahipliğindeki etkinliğin ana konusu yenilenebilir enerjiydi. Yenilenebilir enerjinin tüm gelişmeleri ve yatırım fırsatlarının konuşulduğu oturumlarda yenilenebilir alanındaki teknolojik gelişmeler de ele alındı.

Farklı ülkelerden çok sayıda bakan ve bakan yardımcılarının katılım gösterdiği etkinliğe Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar da katıldı.

“YENİLENEBİLİR ENERJİ KURULU GÜCÜ 45 BİN MW”

Alparslan Bayraktar, Türkiye’nin yenilenebilir enerji kapasitesinde ciddi bir artış yaşandığına dikkat çekti. Bayraktar; “Bugün itibarıyla Türkiye’de yenilenebilir enerji kurulu gücü 45 bin megavat seviyesinde. Toplam kurulu gücümüzün yüzde 49’unu yenilenebilir enerji kaynakları oluşturuyor. Son 10 yılda toplam kurulu gücümüzün yüzde 60’ını yenilenebilir kaynaklardan elde ettik. Yine son 10 yılda toplam kurulu gücümüz yıllık yüzde 7 artarken, yenilenebilir enerji yatırımları yüzde 11 arttı. Yenilenebilir enerji kurulu gücünde Avrupa’da 6’ncı, dünyada ise 13’üncü sıradayız. 2019, yenilenebilir enerji açısından bizim için önemli bir yıl olarak kayıtlara geçti. 5 Haziran 2019’da yenilenebilir enerjiden elektrik üretimimiz tarihi bir rekora imza attı ve Türkiye, saatlik bazda enerjisinin yüzde 76’sını yenilenebilir kaynaklardan sağladı. Ayrıca rüzgar enerjisinde elektrik üretimi yüzde 17 pay alarak rekor kırarken, güneşten elde edilen elektrik yüzde 10 seviyesine yükseldi” ifadelerini kullandı.

Bayraktar, Türkiye’yi yenilenebilir enerjide üretim ve teknoloji üssü yapmak için Ar-Ge, inovasyon ve start-up odaklı yaklaşımın süreceğini vurgulayarak, Türkiye’nin, gelecek 10 yılda 10 biner megavat rüzgar ve güneş enerjisi kapasitesini devreye almayı amaçladığının altını çizdi.

YEVDES’le yenilenebilir enerji projeleri desteklenecekBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir