Yenilenebilir

ABD Ticaret Bakanı Ross, İMİB Başkanı Dinçer’le görüştü

AA

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, Türkiye ziyareti kapsamında İMİB Başkanı Aydın Dinçer ile bir araya geldi. Çırağan Sarayı’nda gerçekleşen görüşmede, Türk doğal taş ürünlerinin ABD pazarındaki durumu ve yürütülen çalışmalar ele alındı. 

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, dört günlük Türkiye ziyareti kapsamında İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Aydın Dinçer ile Çırağan Sarayı’nda bir araya geldi. Yarım saat süren ikili görüşmede, Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik ilişkiler ve 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefi kapsamında doğal taş sektörünün yürüttüğü çalışmalar ele alındı.

İMİB, VERGİ MUAFİYETİ VE GEÇİCİ ÇALIŞMA VİZESİ İSTEDİ

ABD’nin doğal taş ithalatının 2018 yılında 3,35 milyar dolar olarak gerçekleştiğini belirten Dinçer, bunun 380 milyon dolarının Türkiye’den karşılandığını kaydetti. Dünya doğal taş rezervinin yüzde 40’ının Türkiye’de bulunduğunu dile getiren Dinçer, Türkiye’nin doğal taş kapasitesinin ABD’nin ihtiyacını karşılayacak miktarda olduğunu ifade etti. Türkiye’nin işlenmiş doğal taş ihracatında en büyük pazarının ABD olduğunu söyleyen Dinçer, Türk doğal taş sektörünün beklentilerini 11 başlık altında aktardı.

Oldukça verimli geçen görüşmede, Türkiye’nin 2019 Mayıs ayında Genelleştirilmiş Tercihler Listesi’nden çıkarılması sonrasında doğal taşta yüzde 2,8 ile 6,5 arasında vergi uygulanmaya başlandığı belirtilerek ticarette bir düşüş olmaması için vergi muafiyeti talebinde bulunuldu. Dinçer tarafından dile getirilen bir diğer talep ise duvar kaplama işlemi esnasında kullanılan mekanik sabitleme sistemine uygulanan verginin de kaldırılması oldu. ABD’de uygulama işi yapan Türk firma temsilcilerine geçici çalışma vizesi verilmesi de istendi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir