Makale

Yine, yeni bir intifa yılı…

AA

Akaryakıt ve LPG piyasaları için 2020 yılı yine, yeni bir intifa yılı…

Özellikle dünyada yaşanan ekonomik ve siyasi belirsizlikler, sıkıntılar, dalgalanmalar Türk ekonomisini de doğaldır ki etkiliyor. Türk ekonomisinin temel taşlarından biri olan petrol sektörü de gerek döviz gerek petrol fiyatlarındaki yükselmeler sonrasında zor bir süreci kazasız belasız atlatmaya çalışıyor. Zor süreç demişken vurgulamamız gereken bir husus var; petrol piyasası oyuncuları, neredeyse sıfır karlarla rafinerisi, dağıtıcısı ve bayisi, vatan aşkıyla 24 saat kesintisiz hizmet vermeye devam ediyor.

İşte buradan baktığımızda 2020 yılı kolay bir yıl olmayacak piyasa için. Ancak şu unutulmamalı ki eğer petrol piyasası kilitlenirse ekonomi kilitlenir, ekonomiye katma değer yaratan, istihdam yaratan sektörler nefes alamaz bir hale gelirler.

Yani…

Yanisi açık…

Petrol piyasası büyüyorsa, pazar büyüyorsa Türk ekonomisi de büyüyor demektir. Bu nedenle petrol piyasasının gelişimi yakinen takip edilmelidir.

2020 intifa yılı petrol piyasası için, özellikle bayiler için yeni bir can suyu yılı demektir. Burada dağıtıcısı, bayisi el ele, doğru ve birbirini düşünen bir yaklaşım içerisinde olmalıdır. Et tırnak misali ayrılmaz bir ikili olan dağıtıcı ve bayilerin orta noktada buluşması gereken bir yıldır 2020.

Bakın petrol piyasasında satışlar düşüyor…

Bakın otomotiv sektöründe belki de tarihin en düşük satış rakamları mevcut.

İnşaat piyasasının durumu zaten belli…

Daha onlarca örnek verebiliriz…

O nedenle diyoruz ki 2020 öncesinde ve 2020 yılında et ve tırnak diye nitelediğimiz ayrılmaz ikili dağıtıcı ve bayilerin birbirine çok samimi ve dürüst yaklaşması gerekiyor. İki tarafın da aile olmanın bilinci ve sorumluluğuyla atacağı adımlar, piyasanın önümüzdeki yıllara sağlıklı ve güçlü geçişini sağlayacaktır.

Önemli gelişmeler…

Akaryakıt ve LPG piyasalarında hareket bitmez. Bu piyasalara yatırım yapmak isteyen yerli veya yabancı şirketler de her dönemde kapıda beklerler. Bugün de çok sayıda yatırımcı ortak olmak, satın almak ve/veya birçok başka formülle piyasaya girmek için gün sayıyor. Bu yıl bitmeden çok önemli diyeceğimiz bir veya iki gelişmeye tanık olacağız. 2020 ve 2025 yılları arasındaki süre Türk piyasasında pazar payı ve oyuncu isimlerinin netleşmesi anlamında en kritik yıllar olacağı kanaatindeyim.

EPDK; üç, yönetmelik taslağını görüşe açtıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir