Makale

Yatırıma devam…

AA

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen 101 ilçeye doğal gaz dağıtım törenini izlerken enerji piyasasını düşünüyorum… Hatırlarsınız benzer bir tören bir kaç ay önce yine Külliye’de elektrik yatırımları için yapılmıştı. Bu törenler, enerji yatırımlarına ve yatırımcılarına verilen değer ve önemin bir göstergesi… Elektrik ve doğal gaz piyasalarına yapılan yatırımları ve yatırımcıları bir kez daha kutlamak istiyorum. Tabii ki çok daha oturmuş bir yapıya ve serbest bir piyasaya sahip olan akaryakıt ve LPG sektörlerini de unutmamamız lazım. Bu iki piyasada da her yıl yüzlerce milyon liralık yatırım yapılıyor ve rafinerisi, dağıtıcısı, bayisi, ekipmancısı, pompacısı yüzbinlerce kişilik istihdam oluşturuluyor.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan enerji piyasasıyla ilgili her türlü toplantı piyasanın morali, enerjisi adına önemli. Bu toplantılar, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan Başbakanımız Binali Yıldırım’a, Bakanımız Berat Albayrak’tan enerji piyasasıyla ilgili tüm kurum ve kuruluşların temsilcilerine kadar, Ankara’nın, piyasaya yaklaşımını, piyasaya verdiği önemi gösteriyor.

Vurgulamamızda fayda var, enerji yatırımları ülke ekonomisinin lokomotifi olmaya devam ediyor.

Bakın, Türkiye’nin gündeminde içeride ve dışarıda çok önemli konular, konu başlıkları var.

Ülkemiz dünyanın, içinde bulunduğu bölgenin ve kendisinin o yoğun gündemine rağmen ekonomide hız kesmiyor, yatırımlarını, büyümesini ve kalkınmasını sürdürüyor.

Gas & Power’ın manşetinde okudunuz. ELDER Başkanı Serhat Çeçen açıkladı… Yalnızca elektrik dağıtımda bir yılda 5 milyar TL’lik yatırım yapıldı.

Türkiye, büyük ve güçlü bir ülke… Bu bilinç ve inançla büyük ülke olmanın gereği neyse onu yapıyor aslında ülkemiz ve yatırımcılarımız…

Enerji piyasası tüm bileşenleriyle durmuyor, çalışıyor, üretim yapıyor, yatırım yapıyor, ekonomimize ciddi katma değer yaratıyor…

Evet, büyüme ve kalkınmaya paralel olarak her geçen gün artan enerji talebinin, üstelik de konforlu bir şekilde karşılanması için özel sektör elini taşın altına koyuyor.

Evet, enerji piyasasına yatırım yapan oyuncuların ülkeye ve ülke ekonomisine olan güveni artarak devam ediyor.

Tabii dünya ekonomisinde yaşanan hareketlilik, iniş çıkışlar, doğal olarak zaman zaman enerji piyasasının enerjisini de düşürebiliyor.

Bu ülkeye, bu ülke insanına yatırım yapan hiç kaybetti mi?

Cevabı belli olsa da yazalım:

‘Kaybetmedi, hele enerji piyasasında hiç kaybetmedi.’Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir