Makale

LPG’nin itibarı

AA

Dünyanın önde gelen LPG firmalarının temsilcileri Dünya LPG Birliği Bölgesel Zirvesi için İstanbul’da buluştu. Yine Türk enerji şirketlerinin temsilcileri aynı toplantıya katıldı.
Dikkatinizi çekmiştir, LPG şirketleri demedim, Türk enerji şirketlerinin temsilcileri dedim…
Türk enerji şirketleri, enerjinin tüm bileşenlerini yakından takip ediyor. Bu bir anlamda elektrik, doğal gaz, akaryakıt, LPG, yenilenebilir gibi sadece bir alana fokuslanmaktan çok daha stratejik ve riskleri yayacak bir yaklaşım…
Dönelim Dünya LPG Birliği Bölgesel Zirvesi’ne…
Toplantıya dünyanın önde gelen 350 LPG yatırımcısı veya üst düzey yöneticisinin katılması dünya ekonomisin yaşadığı inişli çıkışlı süreçte bizlere ülkemiz adına büyük ümit verdi. Bu toplantıya Türkiye’nin, Türk ekonomisinin, yatırımcılar için ne denli önemli olduğunu da bir kez daha test etmiş olduk.
Zirve ile ilgili tüm gelişmeleri Enerji Petrol Gaz özel sayısında okuyacaksınız…
Ben o özel sayı öncesinde biraz daha detay vermekte fayda olduğu inancındayım…
Bugün Türkiye, dünyanın en büyük 16’ncı LPG pazarı. 2018 yılında tüketim 4 milyon tonun üzerinde gerçekleşti. Otogaz kullanımı açısından dünyada Güney Kore’den sonra ikinci sıradayız. Otogazlı araç ve istasyon sayısı bakamından ise lider konumdayız.
Bakın, EPDK harika bir iş yaparak, tam da Dünya LPG Birliği Bölgesel Zirvesi’nin yapıldığı günlerde “Türkiye LPG Piyasası Yatırımcı Rehberi”ni yayınladı. Tam anlamıyla yatırımcının el kitabı niteliğinde bir çalışma. Bu çalışmada “Neden LPG Piyasasına Yatırım Yapılmalı?” sorusu, altı ana başlıkta cevaplanıyor. Coğrafi konum, yüksek tüketim miktarı, bağımsız düzenleyici otorite ve serbest piyasa yapısı, eşitlikçi piyasa yapısı, rekabet, vergi avantajı… Rehberde tüm bu başlıklar ayrıntılı olarak incelenmiş. Hepsinin altı gayet dolu. Bir yatırımcının yatırım yapması için gerekli unsurların birçoğu bu piyasada mevcut.
Yani…
Yanisi açık…
LPG piyasası Tükiye’nin göz bebeği piyasalarından biri. Tüm dünyanın ilgisini çeken Türkiye piyasası için bizlere düşen, piyasadaki kurallı, rekabetçi ve piyasanın disiplinine önem veren şirketleri el üstünde tutmak olmalı. Başta EPDK Başkanımız Mustafa Yılmaz olmak üzere, bu piyasaya yön verenlerin İstanbul’da yaptığı konuşmalar ve verdikleri mesajlar LPG’nin hak ettiği itibarı gördüğünün en büyük kanıtı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: #
Son güncelleme: 12:50 28 Haziran 2019