Makale

LPG’de önemli süreç

AA

LPG sektörünün kanayan yarası çözümlenmek üzere… Evet LPG’de tüplü, dökme ve otogazın ÖTV’si eşitleniyor.

 

Bu konuda Ankara’da hummalı bir çalışma var.

 

Bu çalışmanın Ankara ile sektörümüzde yer alan sivil toplum örgütlerinin el ele, birlikte yürüttüğü bir çalışma olması önemli.

 

Yani…

 

Yanisi açık…

 

Sektörün yıllardır LPG’de farklı ÖTV uygulanmasından kaynaklı haksız bir gelir kapısı oluşturulmasına yönelik feryadına Ankara kulak verdi.

 

Kuralsız, hileli, piyasadaki disiplini bozanlara ‘dur’ denilmesi için Ankara’nın hassasiyetine istinaden sektörün konuya bakışına dikkat çekmemizde fayda var.

 

LPG’de ÖTV’nin eşitlenmesiyle birlikte KDV ile ilgili bir adım atılması gerektiği de sektör temsilcileri tarafından ifade ediliyor…

 

Sektör temsilcileri iki kritik konuya dikkat çekiyorlar.

 

Bir: Tüplü ve dökmede ÖTV’nin otogaz seviyelerine gelmesi ile KDV’nin aşağıya çekilmesinin eş zamanlı olması… Burada altı çizilmesi gereken durum KDV’de yapılacak bir düzenleme için kanun değişikliği gerekiyor. Sektör temsilcilerinin ‘ÖTV düzenlemesiyle KDV düzenlemesi eş zamanlı olmalı’ vurgusunun bu endişe ile yapıldığını düşünüyorum…

 

İki: ÖTV farkından rant elde edenlerin, ÖTV kaçakçılığı yapanların, KDV üzerinden de aynı tarz işleri yapmaları… Bu zaten akaryakıt piyasasının da sorunu. Evet, LPG sektörü için bu konuda alınması beklenen karar bir anlamda milad olacaktır. Böylelikle LPG’de de anormal pazar payı artışları son bulacaktır.

 

LPG ile başladık, LPG ile devam edelim…

 

LPG piyasası ilginç bir piyasa. Otogazın gelişimiyle yapısı değişen bu piyasada tüp pazarının öncü markaları bugün akaryakıt piyasasının da önde gelen oyuncuları oldu… Aygaz, OPET ile ortaklığına devam ediyor.

 

İpragaz, kendi yarattığı marka olan GO ile pazarda yerini aldı.

 

Milangaz, önce Moil’e ortak oldu, peşinden Total Türkiye’yi aldı ve son olarak Moil’in tüm hisselerini satın aldı.

 

Bu firmalar LPG piyasasının ön sıralarındaki isimler… Bu üç marka dışında az sayıda LPG dağıtım şirketinin akaryakıt dağıtım şirketi var… Bunlar Oralgaz – Qplus, Yurtgaz – Yurtpet, Ergaz -Bluepet, Anadolu LPG Derneği – Anapet…

 

İşin ilginç tarafı otogaz nedeniyle onlarca akaryakıt dağıtım şirketi LPG dağıtım şirketi kurdu… Akaryakıt sektörünün pazar payı olarak ilk sıralarından orta sıralarına hatta alt sıralarına kadar rekabet eden akaryakıt şirketlerinin otogaz nedeniyle LPG şirketleri var. LPG şirketlerinin akaryakıta ilgi duymaya başlamasının ana nedeni de akaryakıt şirketlerinin kendi LPG şirketlerini kurarak pazardan pay alması…

 

Bu nedenle gerek rafinaj, gerek dağıtım, gerekse bayi anlamında akaryakıtla LPG piyasasını ayırmak mümkün değil…

 

Akaryakıt sektöründe yıllardır aynı cümleyi kurduk, kurmaya da devam ediyoruz:

 

Sektörün kurallı, disiplinli ve rekabetçi olması için, kişilerin ve kurumların sektörün ortak çıkarlarını kişisel çıkarlardan üstün tutması şart…

 

Aynı sözün altına LPG sektörü için de imzamızı atarız.

 

İşte bu anlamda üzerinde çalışılan ÖTV taslağı büyük önem arz ediyor…

 

LPG sektörü için çok daha güzel günler yakın, çok yakın…

 “LPG’de önemli süreç” için 2 adet yorum

 1. Ekrem DAĞ dedi ki:

  Sizlerinde ifade ettiği gibi ………Bu nedenle gerek rafinaj, gerek dağıtım, gerekse bayi anlamında akaryakıtla LPG piyasasını ayırmak mümkün değil… Başlamgıç olarak tanımın “Enerji İkmal İstasyonu” olarak değiştirilmesini, LPG ve LNG nin dökme ve tüplü kullanımları kanun kapsamı dışında tutularak akaryakıt, otoLPG, otoLNG ve otoCNG piyasaları tek kanun altında toplanmasını, mevcut durumda, akaryakıt tanımı içinde bulunan benzin türleri, gaz yağı, jet yakıtı, motorin türleri ve fuel oil türlerine, otogaz LPG, otogaz LNG ve otogaz CNG ilave edilerek, Elektrik, Hidrojen ve daha sonra ne gelecekse hepsinin bu tanım içinde olmasını gerektiğini düşünüyorum

  Ayrıca Akaryakıt, Lpg vs tüm bunlara tek bir lejant ve ruhsat verilmesini ve ruhsatında parsele verilmesinin doğru olduğunu, eğer bir yere hali hazırda akaryakıt lisansı verilmişse bu lisansın tüm enerji ikmal türevleri içinde geçerli olması gerektiğini her birine ayrı ayrı asgari mesafe şartının aranmaması(Akaryakıt istasyonları arasındaki mesafeler, şehir içindeki yollarda 1000 metre , şehirlerarası yollarda ise aynı yönde olmak üzere 10 kilometreden az olamayacak. 01.01.2005 tarihinden önce 03.05.1985 tarihli ve 3194 sayılı İmar Kanunu hükümlerine göre imar planına; akaryakıt veya LPG istasyonu alanı olarak işlenmiş veya geçerli inşaat ruhsatı ya da yapı kullanım ruhsatı olan yerler için yapılacak akaryakıt piyasası bayilik izni başvurularında, “mesafe sınırlaması aranmayacak.” gerektiğini ifade ederek, sektörün kanayan yarası olan yaklaşık 2400 istasyonun yatırımlarını yapmış istihdam oluşturmak isteyen, vergisini ödemek isteyen iş adamlarına geç kalmış hakların hak sahiplerine iade edilmesini, mağduriyetlerin giderilmesi konusunu gündeme getirmenizi istiyorum.

  Asgari mesafe sınırlamasının mevcut sistemde, herhangi bir emtia satışının yapıldığı işletmelerden farksız olan akaryakıt ve LPG bayileri arasında uygulanmasının ve akaryakıt/LPG satışının imtiyazlı bir satış faaliyeti olarak değerlendirmesinin ekonomik ve sosyal bir gerekçesi bulunmamaktadır. Bu tespit dikkate alındığında ve asgari mesafe sınırlamasının amacı gözetildiğinde, asgari mesafe sınırlamasının sadece yeni kurulacak istasyonlar arasında aranması, buna karşılık mevcut bir akaryakıt veya LPG istasyonunda LPG veya akaryakıt bayilik faaliyeti yürütülmek istendiğinde asgari mesafenin aranmaması gerekmektedir.
  05324146205 Ekrem DAĞ

  Sizlerin bu konudaki düşüncelerinizi biliyorum.Bunlarıda dile getireceğiniz bi yazınızıda okumak isterim.

 2. Cenk TÜLEMEK dedi ki:

  Saygı değer sektör oyuncuları,
  Bir konuyu hatırlatmak isterim.
  Bildiğiniz gibi tüplügaz sektörünün oluştuğu 60’lı yıllardan, LPG Piyasası kanununun yürürlüğe girdiği 2005 yılına kadar, neredeyse “temel ihtiyaç maddesi” olarak kabul edilen tüplügaz; tüzük, tebliğ ve yönetmeliklerle yönetildi.
  Bu nedenle bir LPG kanununun oluşturulması başta Sn. Yılmaz Cömert olmak üzere tüm sektör duayenleri tarafından arzu edilmekteydi. LPG kanununun oluşturulma çalışmaları uzun süreden beri devam etmekle birlikte hızlanması 2002 yılına denk gelmektedir.
  Kanunu incelediğinizde de göreceğiniz gibi ağırlıklı tüplügaz piyasasını ağırlıklı olduğunu göreceksiniz. Ancak yine hatırlatmakta fayda gördüğüm husus ise Ülkemizde Doğalgazın yaygınlaşması da 2000’li yıllar olduğunu göreceksiniz. (Sn.Mesut Yılmaz’ın imzaladığı al yada öde anlaşması nedeniyle)
  Bu nedenle kanunun devreye girdiği 2005 yılını dikkate aldığımızda maalesef tüplügaz pazarının ciddi bir daralmanın içinde olduğu görülecektir. Günümüzde LPG pazarının sadece %21 i tüplügaz dır.
  Otogaz segmenti ise hammadde haricinde tüplügaz piyasası ile hiçbir bağı ve benzerliği yoktur.
  LPG piyasasının % 80 nini oluşturan ve LPG kanunu ile ilişkisinin, petrol piyasası kanun kapsamına göre daha uzak olan otogaz segmentinin, LPG kanununun kapsamından çıkartılması ve 5105 sayılı Petrol Piyasası kanunu kapsamına alınmasıdır.
  Bu sayede Dünyanın 3. Büyük Oto LPG pazarı olan ülkemizde, akaryakıt istasyonlarının kontrolü daha efektif hale gelecektir. Diğer yandan yakın bir gelecekte akaryakıt istasyonlarında satışa sunulacak otoelektrik, otocng, otolng vb. diğer alternatif yakıtlarında aynı şekilde petrol piyasası kanununa ilave edilmesi için, otogazda yaşanan bu tecrübe yol gösterici olacaktır.
  Saygılarımla,
  Cenk TÜLEMEK
  (533)2828211

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir