Makale

Büyük Bayi Buluşması

AA

Zaman çabuk geçiyor. Yine bir Petroleum Istanbul Fuarı, yine bir Büyük Buluşma geldi çattı. 14. Petroleum Istanbul Fuarı 28-30 Mart tarihlerinde TÜYAP’ta düzenlenecek.

2017’ye bir dönelim… 2017 yılındaki Petroleum Istanbul Fuarı düzenlenirken, petrol ve LPG piyasası kanunlarında değişiklik yapılması, ihtar mekanizmasının getirilmesi, cezaların daha hakkaniyetli olması gibi unsurlar içeren torba kanun tasarısı gündemdeydi. EPDK Denetim Dairesi Başkanı Yılmaz Tamer de Fuar’dan kısa bir süre önce bu görevine atanmıştı. Söz konusu kanun değişiklikleri, aradan geçen 2 yılın ardından geçtiğimiz günlerde yasalaştı. Geçtiğimiz Fuar, EPDK’nın “Denetimde zihinsel dönüşüm, vizyoner bakış açısı” yaklaşımını gerek EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, gerekse EPDK Denetim Dairesi Başkanı Yılmaz Tamer’in ağzından açık ve net bir şekilde vurguladığı bir platform olmuştu. EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz aynen şu ifadeleri kullanmıştı: “Malumunuz sık sık basında ‘EPDK akaryakıt sektörüne ceza yağdırdı’ haberleri yer alıyor. Tabii ki bizler de bu durumdan memnun değiliz. Denetimde zihinsel dönüşüm için önemli çalışmaları hayata geçirdik. Bu anlamda gerekli kurumsal adımları attık. Denetim süreçlerimizi vizyoner bir bakış açısı ile yeniden ele aldık. Yapısal değişikliklere yönelik çalışmalarımızı da ilgili makamların takdirine sunduk. İnşallah bu adımların sonuçlarını en kısa sürede sizler de müşahede edeceksiniz.”

EPDK Denetim Dairesi Başkanı Tamer Yılmaz ise büyük bayi toplantısındaki konuşmasında şu mesajları vermişti:

“Eğitici olacağız, öğretici olacağız, yol gösterici olacağız. Bunları yapmadan direkt mevzuatı uygulamaya kalkarsanız, piyasa denetimi yaklaşımından uzaklaşmış olursunuz.”

Geldiğimiz noktada bu konuda istatistiklere net bir şekilde yansıyan önemli gelişmeler oldu. Yeni yapılan kanun değişiklikleri de EPDK’nın bu yeni vizyonu uygularken elini güçlendirecek düzenlemeler içeriyor. İşte Petroleum Istanbul Fuarı’ndaki büyük bayi toplantısının önemi burada bir kez daha öne çıkıyor. Neden mi?

  1. EPDK yeni denetim vizyonunun uygulanması anlamında nasıl bir 2 yıl geçirdi?
  2. Bundan sonraki süreçte nasıl bir denetim stratejisi uygulanacak?
  3. Yeni kanun değişiklikleri neler getiriyor?
  4. İhtar mekanizması nasıl uygulanacak?
  5. Hangi lisans sahiplerinden teminat alınacak?
  6. Dağıtıcı lisansı başvurularında hangi sayısal kriterler aranacak?
  7. Ciroya göre ceza uygulamasının detayları neler?

Ve daha birçok sorunun cevabını direkt muhataplarına sorup, yanıt alma şansı bulacağız Petroleum Istanbul’da.

Hepsi bu kadar da değil. Bayiler sorunlarını anlatacaklar, çözüm önerilerini sıralayacaklar. Üstelik sadece bayi toplantısında değil, tüm fuar süresince bu fırsata sahip olacaklar.

Petroleum Istanbul Fuarı sektörümüz için gerçekten büyük bir şans, büyük bir fırsat. Bu büyük fırsatı sektörümüzün iyi değerlendireceğine inancımız tam.

Sorumlu Müdür LobisiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir