Makale

Antalya’da enerjinin kalbi yeşil yeşil attı

AA

 Değerli Okuyucularım,

 

8.Türkiye Enerji Zirvesi’nde resmi erk ve iş dünyası Anyalya’da bir araya geldi. Zirve öncesi “Türkiye Enerji Zirvesi, Golf Cup 2017″ kapsamında hem enerji tükettik hem de güneş ve yeşil zeminle enerji depoladık. Zirve başlayınca, Enerji Bakanımız, Enerji Komisyonu Başkanımız, Müsteşarımızın vereceği mesajları heyecanla bekledik. Sektörün beklediği sorulara büyük ölçüde cevaplar alındı. Sergi stantlarında enerjik iletişimler gerçekleştirildi.

 

Zirvede inovasyon ve Ar-Ge ile tüketici refahı konularının önemine değinilmesi, ülkemizin enerji ticaret merkezi olma hedefinin vurgulanması, öngörülebilir enerji piyasası beklentisi bildirilmesi ve kapasite piyasasının hayata geçirilmesi talebi öne çıktı. Mikroşebekeler, mikroticaret, dijitalleşme, kayıt zinciri (blockchain) teknolojisi gibi tanımların dile getirilmesi, girişimcilik örneklerinin sunulması zirvenin yenilikçi yönü oldu.

 

Doğu Akdeniz Gazı fosil kaynakların, güneş ise yenilenebilir kaynakların ilgi ile izlenen konularının başında yer aldı. Güneş enerjisiyle ilgili:

  • Avustralya’da çatıların gücünün 6 GW’ı aştığı
  • ABD’de yeni işletmeye alınan santralların %22’sinin güneşli olduğu
  • Fransa’da 1 km’lik “Solar Yol” devreye alındığı
  • İtalya’nın güneşte 20 GW sınırında olduğunu
  • Hindistan’ın 2025 demiryolu istasyonları çatı hedefinin 5GW öngörüldüğünü
  • Şili’nin 1 GW’lık “Solar Bölge” kuracağını

özenerek izledik. Ülkemiz için rekor sayıları bekliyoruz.

 

Oturumlara ve konuşmalarda odaklanılan konulara üst bakış yaparsak, Antalya’da enerjinin kalbinin golf sahası yanısıra salonlarda da olabildiğince yeşil yeşil attığını söyleyebiliriz.

 

Enerjinize ve çevrenize iyi bakınız değerli okuyucularım.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir