Makale

31 Aralık… 38 şirket…

AA

Yüzü aşkın şirketin faaliyette olduğu bir akaryakıt piyasamız var. Bunların birçoğunun ismini, markasını bilmiyoruz. Yıllardır yazıyoruz, bazı istasyonlar var ki yılda on kere isim, cisim değiştiriyorlar.

Evet, kanunda dağıtım şirketi kurmak kolay…

Ve maalesef bazı kişiler bundan faydalanıp yıllardır ‘bir kasa bir masa’ şirketler kuruyorlar…

İşte bu noktada EPDK büyük bir takdiri hak ediyor. Sıkı bir denetim neticesinde en azından piyasadaki rekabeti bozacak, disipline zarar verecek şirketlere nefes aldırmıyor EPDK.

Kurallı, rekabetçi bir piyasaya katkı sağlayan, piyasanın geleceğinde de olma stratejisi olan yüzlerce dağıtıcı olsa keşke. Bilakis yine hep vurguladığımız gibi bazı şirketler bu piyasaya ciddi anlamda zarar veriyor.

60 bin ton için geri sayım

Dağıtım şirketlerinin yıllık 60 bin ton satış kriterleri konusunda EPDK önemli adımlar atmıştı.

Bu doğrultuda yıllık 60 bin ton satış kriterini yerine getiremedikleri gerekçesiyle 38 dağıtım şirketinin lisansı 31 Aralık gecesi itibariyle iptal ediliyor.

EPDK, 2017 yılında 60 bin ton satış limitinin altında kalan 38 firmanın lisansının rafinericiler, bayiler ve üçüncü kişilere karşı olan sorumluluklarını yerine getirebilmeleri amacıyla bu yıl içinde değil 31 Aralık itibariyle iptal edilmesine karar vermişti.

Bu şirketlerden 7 Aralık tarihi itibariyle bir tanesi yeni lisans başvurusu yaparken bir firma da yürütmeyi durdurma başvurusu yaptı. Anlaşılan o ki bu 38 şirketin lisansının iptali için sayılı gün kaldı.

2018 yılında durum ne?

2018 yılı Ekim ayı sonu itibariyle de henüz 60 bin ton satış barajını yakalayamayan 21 firma bulunuyor. Bunlardan 16 tanesi 50 bin tonun üzerinde satmış durumda. Tahminimiz 21 şirketin büyük bölümünün 60 bin ton barajını geçeceği yönünde.

Dağıtıcı sayısı 70’e düşüyor

Yılbaşı gecesi 38 şirketin faaliyetinin sonlanmasıyla akaryakıt piyasasında lisanslı dağıtıcı sayının 70 civarına düşmesi bekleniyor. Halen piyasada 107 dağıtıcı firma faaliyette bulunuyor. Lisansı iptal edilen 38 firmanın bayi sayısı ise yaklaşık 400. Gelin iddialı bir tahmin de daha bulunalım: 2023 yılında piyasada maksimum 50 dağıtım şirketi kalır.

Kart komisyonuna çözüm şartBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 9:10 10 Aralık 2018