LPG

“LPG’nin insan sağlığına pozitif bir etkisi var”

AA

Türkiye LPG Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Aratay, bir televizyon kanalında Türkiye ve dünya LPG piyasasını değerlendirdi.

Türkiye LPG Derneği Başkanı Eyüp Aratay, “LPG, üretim açısından şu anda yüzde 60’ın üzerinde doğal gaz kaynaklı olarak üretiliyor. Yani doğal gaz kaynaklarından üretilen metan gazından geriye kalan ürün LPG olarak pazarlanıyor. Bu da aynı doğal gaz gibi çevreye daha az karbondioksit salımı ve azotoksit salımı yapan bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Bu özellikleriyle de çevreyi daha az kirletmesi her ne kadar fosil yakıt olsa da daha az karbondioksit salımıyla sera gazı etkisinde düşmesini sağlıyor. LPG’nin son yıllarda ulaşımda da yoğun miktarda artmasıyla ilginç bir boyut aldı. Şöyle bir örnek verebiliriz; yaklaşık olarak 3,1 milyon ton otogaz tükettik 2017 yılında. Bunun çevreye olan pozitif etkisi hesaplarsak, 25 yaşında 5 milyon çam ağacının bir yılda çevreye verdiği oksijen değeri kadar bir karbondioksit salımında azalma sağladı. Çok ciddi bir katkısı oldu” dedi.

Eyüp Aratay, “Küresel pazarda LPG, yaklaşık 300 milyon tonu aştı. 300 milyon tonun 200 milyon tonu enerji ihtiyacında kullanılıyor. Geri kalan 100 milyon tonu rafineri ve petrokimya üretiminde kullanılıyor. Enerji ihtiyacında kullanılan ürünlerinde neredeyse yarısından fazlası domestik diye tabir ettiğimiz konutlarda ve ısınmada kullanılıyor. LPG’nin bu anlamda, özellikle ülkemizde çok geçmişte kaldı, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde temiz enerjiye ulaşamamış yaklaşık 3 milyar insan olduğunu düşünürseniz ve bu insanların odun ve kömür kullandığını düşünürseniz, insanların sağlığı açısından pozitif bir etkisi var. Yapılan çalışmalarda, özellikle LPG’nin yanma sonucu ortaya çıkardığı gazların insan sağlığı açısından kömür ve oduna göre getirdiği faydalar, Birleşmiş Milletler’in (BM) çok desteklediği bir enerji türü haline geldi” ifadelerini kullandı.

“Bizim kimsenin malında mülkünde gözümüz yok”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir