LPG

LPG’li araçlara kapalı otopark müjdesi

AA

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, AVM’lere, otellere ve kapalı otoparklara LPG’li araçların girmesine ilişkin yasal düzenleme yapılacağına dair açıklaması ile yaklaşık 5 milyon LPG’li araç kullanıcısı ve LPG sektörü verilecek müjdeye kilitlendi.

Nisan’dan itibaren geçerli olacak

LPG’li araçların kapalı alanlara girmesine ilişkin yönetmelikle yapılacak düzenlemelerin, Nisan ayından itibaren hayata geçeceğini söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, tedbirlerin alınmasının ardından LPG’li araçlar için AVM, otel ve konutların otoparklarına giriş izni vermeyi düşündüklerini açıkladı.

Haberin Tamamı

LPG’li araçlara kapalı otopark müjdesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, AVM’lere, otellere ve kapalı otoparklara LPG’li araçların girmesine ilişkin yasal düzenleme yapılacağına dair açıklaması ile yaklaşık 5 milyon LPG’li araç kullanıcısı ve LPG sektörü verilecek müjdeye kilitlendi. Türkiye LPG Derneği Başkanı Eyüp Aratay ve TOBB LPG Meclisi Başkanı Gökhan Tezel konuya ilişkin görüşlerini Enerji Petrol Gaz’a açıkladı.

LPG’li araçların kapalı alanlara girmesine ilişkin yönetmelikle yapılacak düzenlemelerin, Nisan ayından itibaren hayata geçeceğini söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, tedbirlerin alınmasının ardından LPG’li araçlar için AVM, otel ve konutların otoparklarına giriş izni vermeyi düşündüklerini açıkladı.

Düzenlemenin nisan ayında uygulanması bekleniyor

LPG’li araçların alışveriş merkezlerine, kapalı garajlara girmesi konusunda çok ciddi bir talep olduğunu belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Türk Standardları Enstitüsü’nün (TSE) yayımladığı kuralların bulunduğunu vurgulayarak, “LPG’li araçların AVM’lere girmesi konusunda bu çalışmayı yapıyoruz. Düzenlemeye uyan her işletme, LPG’li araçları kapalı otoparklara alabilecek. Nisan ayında inşallah bu düzenlemeleri yaparız. Bundan sonraki süreçte, o işletmeler de yangın yönetmeliği gereği, belli düzenlemeleri yapması gerekiyor. Nisan bitmeden bu düzenlemeyi hayata geçiririz diye düşünüyoruz” dedi.

LPG’li araç sayısında dünya ikincisiyiz

4.8 milyon LPG’li aracın bulunduğu Türkiye’de kapalı otoparkların gerekli altyapıya sahip olmaması ve yasal mevzuatın engellemesi sebebiyle bu araçlar kapalı otoparklara giremiyor.

Geniş bir LPG dolum istasyon ağına sahip olan Türkiye dünyada en çok LPG’li aracının bulunduğu ikinci ülke olma özelliğini de taşıyor.

Türkiye LPG Derneği Başkanı Eyüp Aratay ve TOBB LPG Meclisi Başkanı Gökhan Tezel konuya ilişkin görüşlerini gazetemizle paylaştı.

Türkiye LPG Derneği Başkanı Eyüp Aratay:

‘LPG’li araçların daha da çoğalacağını düşünüyoruz’

“Türkiye LPG sektörünün en önemli segmenti, otomotiv yakıtları (otogaz) segmenti. Biz bugün otogazı 4.8 milyon araçla dünyada Güney Kore’den sonra en fazla kullanan ikinci ülkeyiz. Ülkemizdeki bu gelişmiş otogaz pazarının biraz daha ileri götürülebilmesi ve bu ürünü kullanan tüketicilerin yaşadığı bazı haksız durumları ortadan kaldırabilmek için uzun zamandır sürdürülen bir çalışma vardı. Kapalı ve yer altında bulunun alanlara LPG’li araçların girebilmesine yönelik düzenlemeyi geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı’mız Murat Kurum açıkladı. Bakanımızın da açıklaması üzerine yeniden yapılan yasal düzenlemeyle kapalı alanlara LPG’li araçlar da girebilecek. Bundan önceki süreçte TSE’nin de bu konuya yönelik bazı çalışmaları olmuştu. Gerekli standart düzenlemeleri de yapmışlardı. Beklediğimiz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ‘Binaların Yangından Korunması’ hakkındaki 60. Madde’nin düzenlenerek LPG’li araçların kapalı alanlara yeniden alınabilmesiydi. Yakın zamanda öğrendiğimiz üzere düzenlemeler tamamlandı ve Nisan ayı içinde uygulamaya konulacak. Bu düzenlemeyle beraber, kendisini bu standartlara uyumlandırmış kapalı alanlara, uygun dönüşümü yapılmış LPG’li araçlar alınacak. Bu gelişme 3.3 milyon ton pazar hacmine sahip otogaz LPG sektörümüz açısından çok önemli. Biz 10 bin 600 istasyonumuzla hizmet veriyoruz ama müşterilerimizin mağduriyetini giderebilmemiz için bu düzenlemenin yürürlüğe girebilmesi gerekiyordu. Bu sorun çözüldükten sonra çevreci, doğaya zararı olmayan LPG’li araçların daha da çoğalacağını düşünüyoruz.”

TOBB LPG Meclisi Başkanı Gökhan Tezel:

‘LPG’li araçların kapalı alanlara girememesi sosyal bir problem’

“LPG’li araçların kapalı alanlara girememesi uzun yıllardır otogaz sektörü için en büyük sorunlardan biri oldu. Bu sorunu çeşitli fırsatlarda hep dile getirdik. Bu kadar popüler bir yakıtın kullanıldığı araçların kapalı alanlara girememesinin bir sosyal problem olduğundan bahsettik. Bu araçların uygun otoparklara girebilmesi için uygun bir sistem kurulması gerekiyordu ve tüm dünya bunu uyguluyordu. Çok uzun yıllardan beri birçok ülke bunu başarıyla uygulayabiliyor. LPG’nin ne kadar güvenli bir ürün olduğunu yıllardır anlatıyoruz. Nihayetinde bu çabalarımızın sonuç verdiğini görüyoruz. Konu ilgili Bakanlık olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın gündemine geldi. Konuyu sahiplendiği için Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a çok teşekkür ediyoruz. Son olarak da yangın mevzuatındaki düzenlemenin de tamamlanmasıyla LPG’li araç sahipleri mevzuata uygun olarak düzenlenmiş alanlara araçlarını park edebilecek. Bu düzenlemeyle birlikte LPG’li araç kullanıcılarının artacağını düşünüyoruz. Biliyorsunuz, ülkemizde alışveriş merkezlerine girişte LPG yakıt kontrolü yapılıyor. Bu dünyanın hiçbir ülkesinde olan bir şey değil. Sadece bizde olması da hiç adil değil ve Türkiye’nin otogaz alanındaki öncü konumunu burada da göstermesi gerekiyor. Bu uygulama, birçok tüketicinin LPG kullanmaya daha sıcak bakmasına sebep olacak diye düşünüyorum.”

Petrol ve LPG piyasasında düzeltme imkanı olan fiillerin listesi yayınlandı

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir