LPG

LPG, otogaz ve tüp kullanan tüketiciler için EPDK’dan önemli hizmet

AA

Dünyanın en büyük 15. LPG pazarı konumunda olan Türkiye, son 10 yılda otogaz tüketimi, artan araç sayısı ile birlikte yüzde yüzden fazla bir artışla 1 buçuk milyon tondan 3 milyon tonu aşmış durumda.

Türkiye otogaz kullanımı açısından dünyada da Güney Kore’den sonra ikinci sırada, Avrupa’da ise birinci sırada yer alıyor. Otogaz kullanan araç sayısı ve istasyon sayısı bakımından ise Türkiye dünya liderliğini sürdüren koruyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) böylesine önemli bir LPG ve otogaz piyasasına sahip olan Türkiye’de, tüketici odaklı çalışmalarını da sürdürüyor. Tüketicilerin LPG sektörüne yönelik hak ve sorumluluklarını anlatan “LPG TÜKETİCİSİNİN EL KİTABI” bu çalışmaların yeni ayağını oluşturuyor.

EPDK tarafından ilgili kurum ve kuruluşların görüşlerinin yanı sıra uluslararası yayınlardan da yararlanılarak hazırlanan kitap; LPG’li araç sahipleri, otogaz ve tüp kullanıcıları ile LPG kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkes için başvuru kaynağı niteliği taşıyor.

“LPG TÜKETİCİSİNİN EL KİTABI” nda LPG, otogaz, dökme LPG ve tüp kullanırken edilmesi gereken noktalardan, olası sorunlarda yapılması gerekenlere, ilk yardım önlemlerinden, ihbar ve şikayetlere tüketicilerin bilmesi gereken bütün konular özlü ve anlaşılır bir dille anlatıldı.

Konuyu değerlendiren EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz: “Vatandaşlarımızın bu alanda bilinçlendirilmesi, LPG kullanırken dikkat etmesi gerekenlerin yanı sıra haklarını ve sorumluluklarını öğrenmesi hayati nitelik taşıyor. Tüketicilerimizin can ve mal güvenliği için olduğu kadar, piyasanın sağlıklı işleyişi için de önem arz eden bir başvuru kaynağı hazırladık. Çünkü tüketici bilinci, hem toplumsal fayda hem de piyasanın işleyişi açısından ihmal edilemez bir konudur. Bu tip adımlar sektörümüzün kalitesini ve sunulan hizmetin kalitesini de yükseltecektir. Hazırladığımız bu kitabın bütün tüketicilerimize ulaştırılması için sektörümüzün de gereken katkıyı sunacağına inanıyorum. ”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 11:40 16 Ocak 2019