LPG

KRİTİK KARAR

AA

Sektörün uzun zamandır beklediği düzenleme hayata geçirildi ve LPG’de tüplü, dökme ve otogazın ÖTV’si eşitlendi.

 

LPG İÇİN ÖTV TUTARI 1,778’E ÇIKARILDI

 

LPG sektörünün kanayan yarası çözümlendi ve ÖTV oranları eşitlendi. Yapılan düzenlenme ile ÖTV tutarı, sıvılaştırılmış ve gaz halinde propan, gaz halinde bütan için kilogram başına 1,494 liradan 1,778 liraya çıkarıldı. Otogaz dışındaki LPG için ÖTV tutarı da 1,21 liradan 1,778’e yükseltildi. Öte yandan, otogaz hariç motorlu araçlarda yakıt olarak kullanılacak LPG’nin, EPDK LPG Dağıtıcı Lisansı sahiplerince teslimi ile bunlardan satın alanların sonraki safhalarındaki tesliminde KDV % 8 oranında uygulanacak.

 

‘SORUN BÜYÜK ORANDA ÇÖZÜLDÜ’

 

Türkiye LPG Derneği Başkanı Selim Şiper; “Sektörde yaşanan ÖTV sorunu büyük oranda çözüldü. Bu noktada bütün katkı sağlayanları tebrik etmek lazım. Yalnız burada bir uyarı vermek istiyoruz. Kararnameye göre, dağıtıcıların kendi arasında yapacağı toptan ticarette tüplüyse % 8, otogazsa % 18 KDV uygulaması var. Acilen bir kararname tamamlaması yapılarak dağıtıcıların kendi arasında yaptıkları toptan satışlarda da adeta rafineriden alıyormuşçasına % 18 KDV uygulaması olmalıdır” dedi.

 

Selim Şiper Petrol Ofisi CEO’su oldu

 

Selim Şiper Petrol Ofisi A.Ş. tarafından CEO ve Petrol Ofisi Yönetim Kurulu Üyesi olarak atandı. Petrol Ofisi’nin Vitol Group tarafından devralınmasını takiben ataması yapılan Şiper, Petrol Ofisi’nin iş stratejisinin yeniden yapılanmasını yönetecek. Selim Şiper, şu anki CEO Gülsüm Azeri’den devralacağı yeni görevine 16 Ekim 2017 tarihinde başlayacak.

 

Yazının devamı için tıklayınız…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: #
Son güncelleme: 13:26 10 Ağustos 2017