LPG

İpragaz’da 3. dönem: ‘Büyüme Dönemi’

AA

İpragaz’ın yeni CEO’su Eyüp Aratay, 56 yıllık enerji şirketinde ‘kuruluş’ ve ‘dönüşüm’ dönemlerinin ardından üçüncü dönemin başladığını açıkladı. ‘Büyüme Dönemi’ne girdiklerini belirten Eyüp Aratay, İpragaz’ın tüpgaz, otomotiv yakıtları ve dökme gaz olmak üzere üç segmentte büyümeyi hedeflediğini belirtti.

İpragaz’ın 56 yıllık tarihindeki üçüncü üst yöneticisi olan Eyüp Aratay, Türkiye enerji sektörünün köklü markasının yeni dönemini, yeni yapısını ve yeni hedeflerini anlattı. İpragaz CEO’luğu görevini 30 Eylül’de aldıktan sonra Eyüp Aratay, Türkiye genelinde bizzat düzenlediği toplantı ve ziyaretlerle bine yakın personel ve bayiye yeni dönemi yüz yüze anlattığını açıkladı. İpragaz CEO’su Eyüp Aratay, bugün gerçekleştirdiği ilk basın toplantısında ise enerji editörleri ile buluştu.

“İPRAGAZ BU DÖNEM ‘BİRLİKTEN BÜYÜYEN GÜÇ’ OLACAK”

İpragaz’ın, gerçekleştirdiği ‘ilk’ler ve ‘en’lerin yanı sıra özgün birçok özelliği ile Türkiye’nin istisnai ve örnek bir kuruluşu olduğuna dikkat çeken Eyüp Aratay, “Bunlardan biri de hiç şüphesiz, 1961 yılından bu günlere kendisini taşıyan istikrardır. İpragaz her alanda istikrarlı olduğu gibi üst yönetimde de benzeri görülmemiş bir kararlılık göstermektedir. Ben İpragaz’ın 56’ncı yılında bu görevi üstlenen 3’üncü üst yöneticiyim. İpragaz, 1961 – 2000 yılları arasındaki Yücel Kurttepeli döneminde ‘Kuruluş Dönemi’ni, 2000 – 2017 yılları arasında Selim Şiper ile de ‘Dönüşüm Dönemi’ni tamamladı. Şimdi ise 3’üncü ve yeni bir döneme girdik; ‘Büyüme Dönemi’. İpragaz bu dönem ‘birlikten büyüyen güç’ olacak” dedi.

3. DÖNEM 3 ANA MOTTO

İpragaz’ın üçüncü döneminde anahtar rol üstlenecek 3 mottosu şöyle açıklandı; ‘Daha Yüksek’ (Hedefler), ‘Daha Güçlü’ (İnsan Kaynağı) ve ‘Daha Hızlı’ (Teknoloji). Eyüp Aratay bu mottoları şöyle açıkladı; “Büyüme dönemimizde ‘Daha Yüksek’, yeni ve güçlü hedeflerimizi, geleceğimiz seviyeyi belirtiyor. Biz bu yeni dönemimizde yıllık planlamalarımızın yanı sıra 5 yerine 3’er yıllık planlamalarla ilerleyeceğiz. Gelecek planlarımızda, satış hacmi ile birlikte, karlılıkta da büyümeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

‘UZMAN İNSAN KAYNAKLARINA SAHİBİZ’

“3. Dönem hedeflerimize, ‘birlikten büyüyen güç’ olarak, çalışanlarımızla, bayilerimizle beraber ulaşacağız” sözleri ile ‘Daha Güçlü’ mottosuna açıklık getiren Eyüp Aratay, “İpragaz, bin 383 çalışanı ve bayileri ile sağladığı 16 bin kişilik dolaylı istihdamla birlikte köklü ve büyük bir aile. Kıdem ortalamamız 8 yıl gibi uzun bir süre. Hali hazırda kıdemde 30 yılı aşan arkadaşlarımız var. Ben de 23 yıllık İpragazlıyım. Bayilerimiz de çok farklı değil. Oldukça uzun ve güçlü iş birliklerimiz bulunuyor.  Özetlersek köklü bir bilgi birikimi, tecrübe, önemli bir kıdem ve üst düzey eğitim ile alanlarında ‘uzman’ insan kaynaklarına sahibiz. Kurulduğumuz ilk günden bu yana bayilerimizle güçlü ve sürekli bir birlikteliğimiz mevcut. İşte bizi önümüzdeki dönemde büyütecek olan, yeni başarılara taşıyacak olan en güçlü unsur insanlarımız olacak” dedi.

“İPRAGAZ’IN TEKNOLOJİ ALTYAPISI SAP HANA’YA DÖNÜŞÜYOR”

Günümüzde ‘Daha Hızlı’ olabilmenin temel şartının teknoloji olduğunu vurgulayan İpragaz CEO’su Eyüp Aratay, “İpragaz olarak, her zaman öncülük ettiğimiz teknoloji alanında da yine bir ilke imza atıyoruz. Teknoloji altyapısını, dijital dönüşüm ve CRM stratejilerine paralel olarak yeniliyoruz. Bu doğrultuda İpragaz’ın teknoloji altyapısı; Türkiye’de ilk ve tek, Avrupa’da ise ilk 4-5 şirketten biri olarak SAP HANA’ya dönüşüyor. Artık sonuçlanma aşamasına yaklaştığımız bu dönüşüm ile birlikte, geleceğin teknolojik altyapısını bugünden kullanmaya başlayacağız. Bu dönüşüm ile birlikte veri işleme hızımız, depolama kapasitemiz ciddi oranda artacak. Sistemin hem kabiliyeti, hem de marka, ürün, coğrafi kullanım kapsamı artacak ve gelecekteki yeniliklere açık olacak. Böylece, şirketin tüm birimleri, pazardaki fırsatlara, müşteri beklentilerine ve potansiyel büyüme alanlarına daha hızlı reaksiyon verebilecek. Değişen ve dönüşen İpragaz, sürdürülebilir bir büyüme için hızın öneminin bilinciyle; daha hızlı düşünecek ve daha hızlı harekete geçecek” açıklamasında bulundu.

GO’YA ‘HİZMETTE MÜKEMMELLİK SERTİFİKASI’

İpragaz’ın LPG pazarında 4 markası ve yaklaşık 2 bin 600 bayisi ile bulunduğu tüplü segmentte yüzde 30 pazar payına sahip olduğunu belirten Eyüp Aratay, “Dökme gaz tarafında hem LPG hem de LNG tarafında başarılı çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Otogaz’da da bin 050 bayimiz ve yüzde 7 pazar payımız ile Türkiye’nin en önemli networklerinden biri olmaya devam ediyoruz. Akaryakıt sektörüne ise 2013 yılında, küresel standartlarda yarattığımız GO markamız ile girdik. Türkiye’ye yayılmış 124 adet ‘Yeni Nesil Yakıt İstasyonu’muz var. Ve evet, sektörde çok genciz. Ancak buna karşın toplam 110 markanın yer aldığı Türkiye akaryakıt pazarında her geçen gün büyüyor ve gelişmeye devam ediyoruz. GO, Yeni Nesil Yakıt İstasyonlarında sunduğu hizmet ile henüz 5’inci Yılına girerken EFQM Mükemmellikte Yetkinlik Tanıma Programı değerlendirmesinde Hizmette Mükemmellik 5 Yıldız Sertifikası ile ödüllendirildi” dedi.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir