LPG

Dünya bu başarıyı konuşuyor: Türkiye LPG Pazarı

AA

Sibel ACAR-İSTANBUL

WLPGA Bölgesel Zirvesi kapsamında devam eden oturumların öğleden sonraki kısmında “Türkiye’de LPG Pazarı” konusu masaya yatırıldı. Ülkemizde LPG sektöründe yaşanan müthiş başarı hikayesinin detayları uluslararası katılımcılarla paylaşıldı.

Moderatörlüğünü EPDK Sıvılaştırılmış Petrol Gazları Piyasası Daire Başkanı Muhammed Demir’in yaptığı oturuma  TLPGD Başkanı ve İpragaz CEO’su Eyüp Aratay, TOBB LPG Meclisi Başkanı ve Aygaz CEO’su Gökhan Tezel , PETDER Başkanı ve Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper konuşmacı olarak katıldı.

“Türkiye’de LPG Pazarı” oturumunda, Türkiye LPG Piyasası’nın son dönemde dünyanın en büyük pazarlarından biri olma yolunda yaşadığı değişiklikler ve Türk piyasasının gelecek beklentileri gibi sektör konuları masaya yatırıldı.

PAZAR BUGÜNE KADAR BÜYÜK BİR EVRİLME YAŞADI”

İpragaz CEO’su Eyüp Aratay; “LPG ülkemizde otogaz kullanımı ile bilinen bir ülke. Pazar bugüne kadar büyük bir evrilme yaşadı. Hala dünyada 3 milyar insanın temiz ve kullanılabilir ihtiyacı var. Bu yüzden LPG’nin odun, kömür yerine temiz bir alternatif olduğunu buradan bir kez daha belirtmek isterim. Bugün evlerde ısınma veya pişirme için kullanılan yakıtlarda en temiz enerji LPG olarak biliniyor. LPG insan sağlığı açısından da önemli bir yakıt olarak karşımıza çıkıyor. Konutlarda Japonya, Fas ve Ekvator bölgelerinde kullanım yaygın. Ülkemizde bu ülkelere göre düşük. Büyüme açısından ülkemizde konutlarda bir artış bekliyoruz.”

DÜNYADA OTOGAZA OLAN İLGİ ARTACAK”

TOBB LPG Meclisi Başkanı ve Aygaz CEO’su Gökhan Tezel; “LPG’nin kullanım oranı ülkelerin durumuna göre değişebiliyor. Dünyada genelde çevreci boyutu öne çıkıyor fakat ülkemizde bu kısmı pek anlatılabilmiş değil. Avrupa’da oto gaz çok yaygın değil. Bu büyük ölçüde kişilerin geliriyle alakalı bir durum. Dolayısıyla çok az tüketici araçlarını çevirme ihtiyacı duyuyor. Bazı ülkelerde CNG tercih ediliyor. Bu durumun maliyeti yüksek olmasına rağmen ülkeler bunu kendi ürettikleri ürün olması sebebiyle tercih ediyor. Dünya’da oto gaza olan ilginin artacağını düşünüyorum. Bu konuda devlet teşvikleri de oldukça önemli.”

ÜLKEMİZDE MÜTHİŞ BİR DÖNÜŞÜM SEKTÖRÜ VAR”

PETDER Başkanı ve Petrol Ofisi CEO’su Selim Şiper; “Türkiye dünyada LPG tüketiminin bu kadar arttığı tek ülkedir. Bunun sebeplerine değinecek olursak; dünyada bazı ülkeler LPG’nin araç yakıtı olabildiğini bile bilmiyor. Ayrıca ülkemizde müthiş bir dönüşüm sektörü var. Türk dönüşüm sektörü bu işin altından başarıyla kalktı. LPG sektörünün resmi mercilerle olan medeni ilişkisi de bu başarı hikayesinin nedenlerinden biridir. İşin ekonomisine baktığınız zaman LPG otogaz her zaman menfaat sağlayan bir ürün oldu. Öyle hassas bir fiyatlandırma yapısına oturdu ki benzine göre yüzde 50 ile 55 arasında altın dengede kaldı. Hassas bir fiyatlandırmayla kar fedakarlığıyla bu başarı sağlandı diyebiliriz.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 18:24 20 Haziran 2019