LPG

BRC: “Temiz bir gelecek için kullandığınız yakıta dikkat edin”

AA

Dünya Sağlık Örgütü, 4.2 milyon kişinin hava kirliliğinden kaynaklı hastalıklar yüzünden hayatını kaybettiğini açıkladı. Bu rakamın trafik kazalarında hayatını kaybeden kişi sayısının 4 katına denk geldiğini belirten BRC Türkiye CEO’su Kadir Örücü “İnsanların çevreci olan LPG ve doğal gaz gibi alternatif yakıtlarla çalışan araçları tercih etmesi gerekiyor.” dedi.

Son yıllarda çevre kirliliği, insanların ve diğer canlıların sağlığını tehdit eder boyuta ulaştı. Özellikle araç sayısının yoğun olduğu büyük şehirlerde hava kirliliği ve buna bağlı olarak ciddi sağlık sorunları gözlenmeye başlandı. Dünya Sağlık Örgütü, 4,2 milyon kişinin hava kirliliğinden kaynaklı hastalıklar yüzünden hayatını kaybettiğini açıkladı. Bu rakamın trafik kazalarında hayatını kaybeden kişi sayısının 4 katına denk geldiğini belirten dünyanın lider LPG dönüşüm kiti üreticisi BRC Türkiye CEO’su Kadir Örücü, “Hava kirliliği, trafiğin yoğun olduğu pek çok şehrin en büyük sorunlarından biri. Dizel ve benzinli araçlardan salınan partiküller hava kirliliğine neden olan etkenlerin başında geliyor. Ayrıca 20 kat daha fazla partikül salınımı ile havayı en çok kirleten araçlar da dizel araçlar. Bundan dolayı insanların çevreci olan LPG ve doğal gaz gibi alternatif yakıtlarla çalışan araçları tercih etmesi gerekiyor.” dedi.

 “DİZEL ARAÇLAR İNSAN SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR”

BRC Türkiye’den konuya ilişkin yapılan açıklamada dizel araçlardan salınan partikül madde, nitrojen dioksit ve yer seviyesindeki ozonun günümüzde genel olarak insan sağlığını tehdit eden iki kirletici olarak kabul edildiği aktarıldı. Bu kirleticilere uzun süre, yüksek düzeylerde maruz kalmanın, solunum sisteminin olumsuz şekilde etkilenmesinden erken ölüme kadar geniş yelpazede etkilere yol açtığı da ifade edildi. Çevreye ve insan sağlığına sigaradan daha fazla zarar verdiği belirtilen dizel otomobillerin bu etkilerinin Dünya Sağlık Örgütü tarafından da raporlarla ortaya konduğu kaydedildi.

“10 KİŞİDEN 9’U KİRLİ HAVA SOLUYOR”

Dizel araçların havaya verdikleri kirletici gaz ve taneciklerle çevremizi ve soluduğumuz havayı kirlettiğini belirten BRC Türkiye CEO’su Kadir Örücü, “Dünya Sağlık Örgütü, yeryüzünde yaşayan 10 kişiden 9’unun kirli hava soluduğu uyarısında bulunuyor. Hava kirliliği trafiğin yoğun olduğu pek çok şehrin en büyük sorunu haline geldi. Motorlu araçlardan salınan partiküller hava kirliliğine neden olan etkenlerin başında geliyor. Dizel araçlar 20 kat daha fazla partikül salınımı yaparak havayı zehirler konumundalar. Bu nedenle trafikte yer alan dizel araçlar ciddi tehlike saçıyor. Bir insanın günlük ihtiyacı olan 15 m3 temiz havayı bir tek dizel otomobil 10 dakikalık bir süre içerisinde tehlikeli hale dönüştürebiliyor. Ayrıca dizel otomobillerin kullanımı ve bir kısmının çok eski model olması hava kirliliğini iki kat fazla arttırıyor.’’ dedi. LPG yakıtıyla ilgili önemli açıklamalarda da bulunan Örücü, “LPG diğer fosil yakıtlara kıyasla çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyen bir yakıt olarak birçok ülkenin teşvik ettiği bir yakıt türü. Türkiye’de LPG kullanan araçlar sayesinde doğaya her yıl yaklaşık 1 milyon ton daha az karbondioksit (CO2) salınımı gerçekleşirken, LPG’den salınan karbon başına üretilen enerji diğer yakıtlara göre daha fazladır.” dedi.

BRC 70 ÜLKEDE TEMSİL EDİLİYOR

BRC, 70 ülkede temsil ediliyor ve otomobil endüstrisinin dünya devleri olarak nitelenen Mercedes-Benz, Volvo, Audi, Volkswagen, Peugeot, Chevrolet, Citroen, Ford, Kia, Mitsubishi, Subaru, Suzuki, Daihatsu, Fiat, Honda gibi pek çok otomobil firması fabrika çıkışlı BRC LPG sistemleri ile donatılmış modeller üretiyor.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir