LPG

Bölgesel LPG Pazarları WLPGA Bölgesel Zirvesi’nde tartışıldı

AA

WLPGA Bölgesel Zirvesi kapsamında ‘LPG Endüstrisinde Sürdürülebilirlik ve İnovasyonoturumu yapıldı.

‘LPG Endüstrisinde Sürdürülebilirlik ve İnovasyon’ oturumundaTürkiye ve çevresinde nereler büyük piyasa fırsatlarını barındırıyor ve bu fırsatlar hem devlet politikalarıiçin hem de özel sektör yatırımlarından nasıl etkilenecek’ sorularının cevabı arandı. Farklı ülkelerden sektör temsilcileri yaptıkları sunumlarla konuya ilişkin ülkelerin yaklaşımlarına değindi. Oturumun moderatörlüğünü Argus Media Baş Analisti David Appletion yaparken, Unigaz International CEO’su Khaldoun Dib, Emirates Gas Genel Müdürü Nader Al Fardan ve Thomson Reuters LPG Uzmanı Damir Khalmetovkonuşmacı olarak yer aldı.

“DOĞU AVRUPA’DA TALEBİN YOĞUN OLUŞU TEDARİK KISMINI DA ETKİLİYOR”

Argus Media Baş Analisti David Appletion, “LPG özellikle doğu Avrupa olmak kaydıyla birçok ülkeden geliyor. Bu ürünü Türkiye en iyi kullananlardan birisi, Ukrayna bunlardan birisi; bölgesel fiyatlandırma ki tüm dünyayla birlikte oluyor. Bir ülkenin LPG fiyatlandırması diğer ülkelerden farklı olmuyor. Talep ve tedarik kısmında da gelecek dönemde de çok yüksek olacağını öngörüyoruz. Neden şu anda daha fazla talep gördüğümüze gelince de; Doğu Avrupa’da talebin yoğun oluşu bu durumu etkiliyor. Özellikle çok zengin olmayan ülkelerin konutlarında kömür gibi yakıtların kullanıldığını görüyoruz ama bu yakıtların yerini de LPG alabilir.

“LÜBNAN’DA 265 BİN TONLUK LPG TÜKETİMİ VAR”

Unigaz International CEO’su Khaldoun Dib, “Lübnan LPG pazarıyla ilgili bilgi vereceğim. Lübnan’da 265 bin tonluk LPG tüketimi var. Sadece mutfakta değil, ısınmada da LPG kullanıyoruz. Şu anda depolama kapasitemizi arttırıyoruz. Günde yaklaşık 3 bin müşteriye hizmet veriyoruz. Çalıştığımız ülkelerde ve kendi ülkemizde kapasiteyi arttırmak ve bu konuda gazı farklı alanlarda da kullanımına teşvik için çalışıyoruz.”

“ARTIK SADECE ÜRÜN SUNMAK DEĞİL, İDAME DE ÇOK ÖNEMLİ”

Emirates Gas Genel Müdürü Nader Al Fardan, “LPG üretimi Birleşik Arap Emirlikleri’nde 940 bin varil.Şirket olarak tedarik payı olarak yüzde 35 Pazar payımız var. Standart hizmet de değişti. Artık sadece ürün sunmak değil, idame de çok önemli. Yaklaşık 300 bin m3 ton talep tarafımız var. Bunları korumamız için kaçakçılıkla da mücadele ediyoruz. Eski yasalarımızı düzenledik ve artık yeni düzenlemeyle birlikte çok ciddi, caydırıcı yasalar oluşturuldu. Doğal gaz için de önemli bir boru hattı çalışması başlattık.”

“RUSYA’DA LPG ÜRETİMİNİN 2020’DE 20 MİLYONA ULAŞMASI BEKLENİYOR”

Thomson Reuters LPG Uzmanı Damir Khalmetov, “Rusya’da LPG piyasası dünya LPG tüketiminin yüzde 5’ini karşılıyor ve Rusya LPG tüketimi konusunda 10. ülke konumundadır. Rusya’da LPG üretiminin 2020’de 20 milyona ulaşması bekleniyor. Üretilen projelerle gelişim sağlandıkça 2025 yılına kadar da Rusya’da üretim 23 milyon tona ulaşabilecek. Tüketim ise önümüzdeki 6 yıl içinde Rusya’da yüzde 5 artması planlanıyor. Başlatılmış terminal ve yer altı projelerimiz de var. 2020 ve sonrası için LPG alanında ciddi bir gelişim süreci bekliyoruz.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 17:50 20 Haziran 2019