LPG

‘Aygazcı Halil’in hikayesi’

AA

Aygaz’ın kurumsal dergisi “Aygaz Dünyası”nın 50. sayısında, 48 yıldır hem Aygaz hem de Yöntemler ailesi ile birlikte Abone Servis Görevlisi olarak mesleğini sürdüren Halil Işık’ın etkileyici hikayesine yer verildi. Biz de bu hikayeye sayfalarımızda yer vermek istedik.

Ankara’nın merkezine yaklaşık bir buçuk saat uzaklıktaki Beypazarı’ndayız. Tarihin izlerini barındıran bu şirin ilçenin meydanında altı asırlık geçmişe sahip Bedesten Çarşısı’ndaki 7 numaralı dükkanın; 51 yıllık Aygaz bayisi Yöntemler Ticaret’in kapısını aralıyoruz.

“Halil Işık, tam 48 yıldır Aygaz’la birlikte”

Ankara’dan Beypazarı’na ulaşan uzun ve karlı yolu aşarak burayı ziyaret etmemizin oldukça kıymetli bir sebebi var: Abone Servis Görevlisi (ASG) Halil Işık, dile kolay tam 48 yıldır hem Aygaz’la hem de Yöntemler ailesiyle birlikte. 70’ine merdiven dayayan Halil Işık, 1969’da askerliğini tamamlayıp işe başlamış. Halil Işık, kendi sözleriyle şöyle anlatıyor Aygaz’la tanışmasını sağlayan hikayesini; “Askerden gelir gelmez rahmetli patronla tanıştık. O zaman bir iki kere işten ayrılacağımı söyledim, o da ‘Ben yetiştirdiğim adamı göndermem, sen benim gözüme girdin, senden başkasını bulamam’ dedi. Hakikaten de öyle oldu.”

Oldukça yoğun çalıştıklarını anlatan Halil Işık, o dönemin koşullarında servis yapmanın zorluğunu, Beypazarı’nın dar yollarını ve karda kışta her yere ancak bu araçla çıkabildiklerinden tüpleri Willys marka kamyonetle dağıttıklarını, “Direksiyon kocaman tabii, çevir babam çevir” sözleriyle ve esprili bir ifadeyle dile getiriyor.

‘Bu işte herkesi memnun edeceksin, kimseyi üzmeyeceksin’

Tabii şimdi yaşı gereği eskisi gibi aktif olarak ASG’lik yapmıyor. “Sabah işime gelir, akşam evime giderim” diyor. Bir yandan da Yöntemler Ticaret bünyesinde çalışan ASG’lere işi öğretiyor. İşiyle ilgili en önemli ipuçlarını bizimle paylaşmayı da ihmal etmiyor: “Bu işi yapmak için adres bilmek çok mühim. Şimdi filanca yerde, 35 numaralı evin nerede olduğunu biliyorum, onun için sokaklarda vakit kaybetmeden direkt gidiyorum. Bir de bu işte herkesi memnun edeceksin. Kimseyi üzmeyeceksin, elinden geldiği kadar nazik davranacaksın.”

Diğer yandan dükkanı nasıl sahiplendiğini anlatıyor: “Patronlarım Yücel Yöntem ve Atilla Yöntem beni evlatları gibi severlerdi. Dükkanı bana teslim ederlerdi. Sağ olsun şimdi de Atalay Yöntem Bey var. Bir aile olduk artık.”

“Herkes tüpçü Halil, Aygazcı Halil der bana”

Müşterileriyle kurduğu samimiyeti anlatırken, “Burası ufak yer olduğu için herkes birbirini tanır. Ama ben tüp servisi yaptığım için daha çok yengeleri tanırım. Onlar da sağ olsun bana Halil Abi derler. Herkes tüpçü Halil, Aygazcı Halil der bana, beni öyle tanırlar.” diyor.

“Aygaz’dan başka bir iş bilmiyorum”

Halil Işık, neredeyse yarım asırdır sürdürdüğü ASG’lik mesleğinin önemini ise “Benim başka bir zanaatım yok, Aygaz’dan başka bir iş bilmiyorum” sözleriyle anlatarak işinin, hayatında ne kadar büyük bir yer kapladığını özetliyor.

Sohbetimiz sona ererken namıdiğer Aygazcı Halil’in yüzündeki haklı gurura da şahit oluyoruz. Buradan ayrılmadan bu şirin ilçeye şöyle bir göz gezdirdiğimizde Halil Abi’nin anlattığı samimiyeti ve sıcaklığı uzaktan da olsa görüp dönüş yoluna geçiyoruz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: #
Son güncelleme: 14:30 13 Haziran 2018