LPG

Aygaz Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksinde

AA

Aygaz, belirlenen kriterler kapsamında değerlendirmeye tabi tutularak, Borsa İstanbul’da (BİST) işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin dahil edildiği BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yerini aldı.

Bağımsız araştırma şirketi EIRIS’in uluslararası sürdürülebilirlik kriterlerini baz alarak yaptığı değerleme sonucunda, Aygaz’ın Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil edildiğini belirten Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel, “Sektördeki lider konumumuz ve finansal performansımızın yanı sıra çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim alanındaki performansımızın da yansıması olması açısından, şirket itibarımızı hem kamuoyu hem de paydaşlarımız nezdinde artıran BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde Aygaz olarak yer almaktan dolayı gurur duyuyoruz. Marka itibarımıza ulusal ve uluslararası alanda değer katan BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer almak, Koç Topluluğu değer ve ilkelerine bağlı kalarak doğaya ve çevreye saygılı bir şekilde ekonomiye sunduğumuz katkının da kanıtı niteliğinde” dedi.

Aygaz’ın 2008 yılından bu yana Küresel Raporlama Girişimi (GRI) Standartları doğrultusunda Sürdürülebilirlik Raporu yayınladığını hatırlatan Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel, toplumsal ihtiyaca yönelik kaliteli ürün ve hizmet sunarken, kısıtlı kaynakları etkin şekilde değerlendirip, çevreye duyarlı ve sürdürülebilirlik yaklaşımı içinde kalıcı değerler üretebilmek amacında olduklarını söyledi.

Marka olarak, sorumlu, adil, şeffaf ve hesap verebilir kurumsal yönetim anlayışına sahip olduklarını ifade eden Aygaz Genel Müdürü Gökhan Tezel, “Üretimde doğaya saygılı teknolojiler kullanıyoruz. Çevre koruma bilincini, tüm kademelerimize ve iş süreçlerimize yerleştirerek, üretim ve işletme kademelerimizde enerji tasarrufuyla enerji verimliliğini artırmaya özen gösteriyoruz. Müşterilerimizin hayatlarında önemli bir yer tuttuğuna inandığımız ürünlerimizi geliştirirken güvenlikten ergonomiye, verimlilikten estetiğe tüm alanlarda kullanıcı dostu olmalarına özen gösteriyoruz” diye konuştu.

Borsa İstanbul şirketleri arasında sürdürülebilirlik konusundaki anlayış, bilgi ve uygulamaların artırılması amacıyla oluşturulan BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde şirketler; çevre, biyoçeşitlilik, iklim değişikliği, insan hakları, yönetim kurulu yapısı, rüşvetle mücadele, iş sağlığı ve güvenliği kriterlerine göre değerlemeye tabi tutuluyor. Değerleme bağımsız bir araştırma şirketi olan Londra Merkezli Ethical Investment Research Services Limited (EIRIS) ile işbirliği içinde yapılıyor. Değerleme sonucunda belirlenen şirket, BİST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil ediliyor.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 11:45 30 Ekim 2018