GREEN POWER

Yenilenebilirde rekor üstüne rekor

AA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in, 24 Mayıs’ta günlük elektrik üretiminin yüzde 90’ının yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklardan elde edilerek günlük rekor kırıldığını paylaşmasının ardından yerli ve yenilenebilirden yeni bir rekor daha geldi. Bakan Dönmez Türkiye’nin geçen yılın ilk beş ayında yüzde 62 olan yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretiminin bu yılın aynı döneminde yüzde 66’ya ulaştığını duyurdu.

Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki payı yeni rekor seviyeleri görmeye devam ediyor. 24 Mayıs tarihinde kırılan günlük rekorun ardından, geçtiğimiz yıla göre bu yılın ilk beş ayında da yerli ve yenilenebilir kaynakların elektrik üretimindeki payı rekor seviyeye ulaştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye’nin geçen yıl yüzde 62 olan yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretiminin bu yılın ilk beş ayında yüzde 66’ya ulaştığını duyurdu. Bakan Dönmez yerli ve yenilenebilir kaynakların ulaştığı bu başarıyı “Hedef net: Daha fazla yerli, daha fazla yenilenebilir” notuyla paylaştı.

Elektrik üretiminin yüzde 66’sını oluşturan yerli ve yenilenebilir kaynakların yüzde 34,3’ünü hidrolik, yüzde 13,8’ini yerli kömür, yüzde 8,8’ini rüzgar, yüzde 3,6’sını jeotermal, yüzde 3,5’ini güneş, yüzde 1,8’ini biyokütle oluştururken kalan yüzde 0,2’sini ise diğer kaynakların oluşturduğu belirtildi. Böylelikle Türkiye’de yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimi yeni bir rekor seviyeye ulaştı.

‘YATIRIMLARIMIZ MEYVELERİNİ VERMEYE DEVAM EDİYOR’

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, daha önce yaptığı bir paylaşımda 24 Mayıs’ta kırılan günlük rekoru paylaşmıştı. 24 Mayıs gününde Türkiye’de elektrik üretiminin yüzde 90’ı yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elde edilerek günlük üretimde yeni bir rekora imza atılmıştı. 24 Mayıs’ta günlük elektrik üretiminin yüzde 90’ını oluşturan bu yerli ve yenilenebilir kaynakların yüzde 43,7sini hidrolik, yüzde 16,5’ini yerli kömür, yüzde 14,5’ini rüzgar, yüzde 7,2’sini güneş, yüzde 5,3’ünü jeotermal, yüzde 2,6’sını biyokütle ve yüzde 0,2’sini diğer kaynaklar oluşturmuştu.

Bakan Dönmez bu rekoru, “Milli enerjimiz yenilenmeye, yatırımlarımız meyvelerini vermeye devam ediyor” sözleriyle duyurmuştu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir