GREEN POWER

Sur Yapı, gayrimenkulün yanında enerjide de büyümeyi hedefliyor

AA

Dünyaca ünlü kredi derecelendirme kuruluşu JCR-Eurasia Rating, Türkiye’nin özel sektördeki gayrimenkul şirketlerinden Sur Yapı’nın ve yenilenebilir enerji alanında yatırımlarını sürdüren Sur Enerji’nin Uzun Vadeli Ulusal Notu’nu A-’ye yükseltti. BDDK tarafından 2009 yılında bağımsız denetleme kuruluşu olarak yetkilendirilen JCR, yaptığı değerlendirmede “Sur Yapı son dönemde markalı konut projelerinin yanında ofis ve alışveriş merkezi alanında projeler geliştirerek marka imajını güçlendirmiş, enerji sektöründeki faaliyetleriyle de büyüme sağlamıştır” denildi.

İstanbul, Bursa ve Antalya’ya değer katan projeleriyle Türkiye’nin özel sektördeki gayrimenkul şirketlerinden Sur Yapı, hem gayrimenkul hem de enerji sektöründe gerçekleştirdiği yatırımlarıyla yükselmeyi hedefliyor.  Japonya’nın kurumsal yatırımcı grubunun desteklediği, dünyanın etkin kuruluşlarından olan JCR-Eurasia Rating, derecelendirme notlarının periyodik gözden geçirme sürecinde Sur Yapı ve Sur Enerji’yi ulusal ve uluslararası düzeyde yatırım yapılabilir kategorisinde değerlendirdi. Sur Yapı ve Sur Enerji’nin Uzun Vadeli Ulusal Notu A-’ye yükseltildi. JCR-Eurasia Rating, (EACRA) Avrupa Kredi Derecelendirme Kuruluşları Birliği’nin kurucu ve Asya’daki 33 kredi derecelendirme kuruluşunun üye olduğu ACRAA üyeleri arasında yer alıyor. JCR-Eurasia Rating, BDDK tarafından 2009 yılında bağımsız denetleme kuruluşu olarak Türkiye’de faaliyet göstermek üzere yetkilendirilmişti.

SUR YAPI, ULUSAL VE ULUSLARARASI YATIRIM YAPILABİLİR KATEGORİSİNDE

JCR-Eurasia Rating’in Sur Yapı ve Sur Enerji’yi ulusal ve uluslararası düzeyde yatırım yapılabilir kategorisinde değerlendirdiği açıklamasında “Gayrimenkul geliştirme, taahhüt ve enerji alanında faaliyet gösteren Sur Yapı Grubu, 25 yılı aşan faaliyet geçmişiyle ‘Sur Yapı’ markası altında proje aşamasından başlayarak geliştirme, mimari, yapım üretim dahil anahtar teslimi yüksek kalitede iş yaparak inşaat sektöründe öncü kuruluşlardan biri haline gelmiştir” denildi.

Açıklamada, Sur Yapı’nın son dönemde markalı konut projelerinin yanında ofis ve alışveriş merkezi alanında projeler geliştirdiğine, AVM segmentinde önemli bir ölçeğe ulaştığına da vurgu yapıldı.

SUR ENERJİ YENİLENEBİLİR ENERJİDE BÜYÜMEYİ HEDEFLİYOR

JCR-Eurasia Rating açıklamasında, Sur Yapı’nın iştiraki Sur Enerji’yle 2014 yılında Aksu HES’i devreye alarak enerji sektörüne giriş yaptığı belirtildi. Açıklamada, 2017 yılında Elmalı RES ve 2018 yılında Kurtini RES projelerinin tamamlanması ile Sur Enerji’nin yenilenebilir enerji sektöründe büyümesini sürdürmeyi amaçladığı belirtildi. Açıklamada, 2017 yılında Antalya Kepez-Santral bölgesinde yapımına başlanan Sur Yapı Antalya Projesi’nin Avrupa’nın en büyük kentsel dönüşüm projesi olmasını hedeflediğine dikkat çekildi. Yaklaşık hak sahipleriyle birlikte 19 bin adet bağımsız birimden oluşan projenin 8 milyar TL yatırım değeri bulunuyor.

 FARKLI GELİR GRUPLARINA HİTAP ETMEK İSTİYOR

Türkiye’nin özel sektördeki gayrimenkul şirketlerinden Sur Yapı’nın gayrimenkul sektörünün üzerinde büyüme göstermeyi hedeflediğine dikkat çeken açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Firmanın Antalya kentsel dönüşüm projesi başta olmak üzere devam eden nakit akımı yaratma kapasitesi, ağırlıklı olarak talep artışının devam ettiği lokasyonlarda konumlanan projeleri, marka imajı, yabancı para cinsinden kira geliri üretmeye başlayan alışveriş merkezleri ve fiyat seçenekleriyle farklı gelir gruplarına hitap etmek isteyen projelerle aktif portföyü ve yılsonunda artması planlanan ödenmiş sermayesi Uzun Vadeli Ulusal Notu’nun A- olarak bir kademe yukarı yönlü revize edilmesinin dayanak noktalarını oluşturmuştur. Şirketin Desteklenme Notu JCR-Eurasia Rating notasyonu içerisinde (2) olarak belirlenmiş olup, yeterli seviyeyi işaret etmektedir. Öte yandan seviyesi, büyüme ve kârlılık oranları, kalitesi, pazar çeşitliliği, marka algısı ile sektördeki konumu, örgütsel gelişimi ve devam eden projeleriyle dikkate alındığında, piyasadaki etkinliğini koruması ve makroekonomik seviyenin mevcut haliyle devam etmesi durumunda üstlendiği yükümlülükleri yönetebilecek altyapıya ulaştığı söylenmektedir. Firma, tamamlanan iş ve alışveriş merkezlerinden elde edilecek uzun vadeli kira sözleşmeleriyle desteklenen yabancı para kira gelirleri ve yenilenebilir enerji satışından kaynaklı yabancı para satış gelirleriyle nakit döviz girişi sağlamaktadır.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir