GREEN POWER

RÜZGARDA OFFSHORE MÜJDESİ

AA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Güneş ve rüzgarda 1000’er megavatlık yeni ihaleler için çalışmalara başladık. Öncelikle rüzgarda dünyanın en büyük offshore projesini hazırlıyoruz” dedi.

‘DÜNYANIN EN BÜYÜK OFFSHORE PROJESİNİ HAZIRLIYORUZ’

Bu yıl içinde yapılacak yeni YEKA ihaleleri için çalışmaların başladığını söyleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Güneş ve rüzgarda 1000’er megavatlık yeni ihaleler için çalışmalara başladık. Öncelikle rüzgarda dünyanın en büyük offshore projesini hazırlıyoruz. Bu alanda ses getireceğimizi düşünüyoruz. Güneş YEKA’sına ise pil depolamasıyla ilgili düzenlemeyi de ilave edeceğiz” diye konuştu.

SEKTÖR KAYNAKLARI: ‘ÖNE ÇIKAN BÖLGE BOZCAADA OLABİLİR’

Bakan Albayrak tarafından duyurulan proje sonrası Green Power’ın sorularını yanıtlayan sektör kaynakları, hazırlıkları devam eden offshore rüzgar YEKA projesi için öne çıkan bölgenin Bozcaada’nın batısında kalan bölgeler olduğuna dikkati çekti. Uzmanlar, Türkiye’nin offshore rüzgar YEKA yarışmasıyla birlikte basamak atlayacağını belirterek, offshore’da önde gelen ülkelerden birisi haline gelebileceğimizin altını çizdi.

Haberin tamamı…

Rüzgarda Offshore YEKA müjdesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, bu yıl içinde yapılacak yeni YEKA ihaleleri için çalışmaların başladığını belirterek “Güneş ve rüzgarda 1000’er megavatlık yeni ihaleler için çalışmalara başladık. Öncelikle rüzgarda dünyanın en büyük offshore projesini hazırlıyoruz” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, 1. Türkiye Enerji ve Maden Forumu’nda yaptığı konuşmada, özellikle YEKA ihaleleriyle hem rekabetçi fiyatların ortaya çıktığı, Ar-Ge çalışmalarının yapılacağı, hem de yerli üretim ve istihdamı destekleyecek projelerin gerçekleştirildiğini söyledi. Bakan Albayrak, “Bu yılki YEKA’ları da öyle bir şekilde yapalım ki dünyada başka bir alanda da ses getirsin diye düşünüyoruz.” ifadesini kullandı.
Bu yıl içinde yapılacak yeni YEKA ihaleleri için çalışmaların başladığını aktaran Albayrak, “Güneş ve rüzgarda 1000’er megavatlık yeni ihaleler için çalışmalara başladık. Öncelikle rüzgarda dünyanın en büyük offshore projesini hazırlıyoruz. Bu alanda da ses getireceğini düşünüyoruz. Güneş YEKA’sına pil depolamasıyla ilgili düzenlemeyi de eklemeyi düşünüyoruz. Yine sıcak bir yaz olacak, bu yaz bitmeden iki ihaleyi de gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

ÇATIDA 2 BİN MEGAVATA YAKIN KAPASİTE

Bakan Albayrak, binaların cephe ve çatılarına kurulacak güneş panellerine yönelik düzenlemenin önemli bir adım olduğunu belirterek, “Bu şekildeki kurulumların mevcut durumda 6-8 yıla kadar geri dönüşü oluyor. Yerli güneş panelinin üretilmeye başlamasıyla buradaki maliyetler daha da düşecek. Bu durumda çatı paneli yatırımları daha cazip hale gelebilecek” dedi.
Türkiye’de şu anda baz senaryoya göre bin 800-2 bin megavatlık bir kapasite olduğunu dile getiren Albayrak, şunları kaydetti:
“Daha ileri senaryoda 4-5 bin megavatlar konuşuluyor. Hem iletim hem dağıtım şirketleri ve Türkiye’nin iletim altyapısındaki maliyetleri de düşürecek bir hamle. Bireysel tüketicinin de iştahlı olduğu bir alan. Bunun hayata geçmesiyle Türkiye böyle bir kapasiteyi de devreye alırsa, arz güvenliği için yeni bir yerli kaynak şekli ortaya çıkmış olur. Pil ve depolamayla ilgili mevzuatsal olarak da yeni adımlar atacağız ve bu konuda çok farklı bir noktaya doğru gidiyoruz.”

‘ÖNE ÇIKAN BÖLGE BOZCAADA OLABİLİR’
Bakan Albayrak tarafından duyurulan offshore rüzgar YEKA müjdesi sonrası Green&Power’ın sorularını yanıtlayan sektör kaynakları, hazırlıkları devam eden offshore rüzgar YEKA projesi için öne çıkan bölgenin Bozcaada’nın batısında kalan bölgeler olduğuna dikkati çekti. Offshore’da sabit ve ilki geçtiğimiz yıl İngiltere’de hayata geçirilen yüzer offshore rüzgar santralleri olmak üzere iki teknoloji bulunduğunu ifade eden kaynaklar Türkiye’nin offshore rüzgar YEKA yarışmasıyla birlikte basamak atlayarak bu teknolojiyi hem üreten hem de offshore’da önde gelen ülkelerden birisi haline geleceğinin altını çizdi. Adı geçen bölgelerdeki offshore sahaların yüksek kapasite faktörlerinin de önemli olduğunu belirten kaynaklar yarışmaya birçok önde gelen yabancı fon ve yatırımcının ilgi göstermesini beklediklerini ifade etti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 8:45 5 Mart 2018