GAS&POWER

Yeni dönem

AA

Yeni dönem kabinesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na Fatih Dönmez atanırken, bu görevi 3 yıldır sürdüren Berat Albayrak da Hazine ve Maliye Bakanlığı’na getirildi.

Yeni dönemin ilk kabinesi

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk kabinesi açıklandı. Daha önce 6 yıl EPDK Kurul Üyeliği, son 3 yıldır ise Enerji Bakanlığı Müsteşarlığı görevinde bulunan Fatih Dönmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına atandı. Geçen dönem Enerji Bakanlığı görevinde bulunan Berat Albayrak ise Hazine ve Maliye Bakanlığı’na getirildi. Yeni Kabine bir Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve 16 Bakan’dan oluşuyor.

“Artık bahane kalmadı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni sistemi en üstten en alta kadar devletimizin tüm hücrelerine en kısa sürede nüfuz ettirmekte kararlıyız. Ne bizim ne de bizden sonra gelecek cumhurbaşkanlarının yürütme görevi konusundaki eksiklikler konusunda öne sürebilecekleri bahaneleri kalmamıştır” diye konuştu.

İlk Başkan Erdoğan

24 Haziran seçimlerinde yeni yönetim sisteminin ilk Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, 9 Temmuz’da TBMM’de yemin ederek yeni dönemdeki görevine başladı.

Erdoğan’ın görevine başlamasıyla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi başlamış oldu. Yemin töreninin ardından Külliye’de düzenlenen törende bir konuşma yapan Erdoğan, “Milletimiz 24 Haziran’da sandıkta bir kez daha görevini yerine getirmiştir. Bugün Bismillah diyerek adımını attığımız yeni başlangıcımızın ilk imtihanı 2023 hedeflerine ulaşmak olacaktır” dedi.

Kılavuzumuz milli irade

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bürokrasi değil hizmet üreten bir devlet yapısını inşa etmiş durumdayız. Kılavuzumuz yine demokrasi ve milli iradenin üstünlüğü olacaktır. Her türlü hak ve özgürlükten, ülkemizin sahip olduğu tüm zenginliklerden, köken, inanç, meşrep, bölge, şehir farkı olmaksızın vatandaşlarımızın tamamının yararlanmasını sağlayacağız” dedi.

Yeni dönemin ilk kabinesi

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ilk kabinesi açıklandı. Daha önce 6 yıl EPDK Kurul Üyeliği, son 3 yıldır ise Enerji Bakanlığı Müsteşarlığı görevinde bulunan Fatih Dönmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına atandı. Geçen dönem Enerji Bakanlığı görevinde bulunan Berat Albayrak ise Hazine ve Maliye Bakanlığı’na getirildi. Yeni Kabine bir Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve 16 Bakan’dan oluşuyor.

Enerji Bakanı Fatih Dönmez

24 Haziran seçimleri sonrası merakla beklenen yeni kabine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 9 Temmuz’da Ankara’da açıklandı. Yeni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez oldu. Uzun yıllar boyunca enerji sektörünün çeşitli kademelerinde görev yapan Dönmez, son 3 yıldır Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarlığı görevini yürütüyordu.

FATİH DÖNMEZ

Fatih Dönmez, 1965 yılında Bilecik’te doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini İstanbul’da tamamladı. 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 2005 yılında e-MBA sertifika programını tamamladı. İş hayatına NETAŞ’ta Ar-Ge mühendisi olarak başladı. İş hayatı boyunca enerji ve Telekomünikasyon firmalarında değişik kademelerde yöneticilik yaptı.

1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İGDAŞ’ta Etüt ve Proje Müdürlüğü, Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

2002 yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi İştirakler Daire Başkanlığında, İştirakler Genel Koordinatörü olarak; İBB iştiraklerinin yönetim kurullarında başkan ve üye olarak görev yaptı. Türkiye Elektrik Sanayi Birliği’nin (TESAB) kurucuları arasında yer alan Dönmez, aynı zamanda TESAB yönetim kurulu üyeliği de yaptı.

4 Ocak 2008’de EPDK Kurul üyeliğine atanan Dönmez, EPDK’nın üyesi olduğu ERRA’da (Enerji Düzenleyicileri Bölgesel Birliği) 2008 ve 2010 Genel Kurullarında üye ülkelerin temsilcileri tarafından Yönetim Kurulu üyesi seçildi. ERRA’nın strateji raporunun hazırlanmasına öncülük ederek, arz güvenliği komitelerinde görev aldı.

Sektörde birçok yazı ve rapora imza attı

Enerji sektöründe birçok yazı ve rapora imza atarak; arz güvenliği, enerji yoksulluğu, doğal gaz projeksiyonları, enerji sektöründe Ar-Ge, stratejik planlama, performans yönetimi, fizibilite hazırlama, organizasyon geliştirme ve şirketlerin AB’ye uyumu gibi konularında çalışmalar yürüttü.

24 Aralık 2015 – 09 Temmuz 2018 tarihleri arasında 2,5 yıl boyunca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarlığı görevini yürüten Bakan Fatih Dönmez, evli ve 3 çocuk babası.

 

 Yorumlar

 1. Avatar sabri önder dedi ki:

  Yeni Türkiye’nin, yeni Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez; Bakanlık müsteşarlığı dönemin başta Puis olmak üzere sektörle yakın teması olan birisi.
  Demem o ki; Geçiş döneminde kesilen İdari Para Cezaları konusunda bilgi sahibi ve yanılmıyorsam Müsteşarlığı dönemimde konunun çözüme kavuşturulması gayretleri ve sözleri var.
  “Gün ola, harman ola” sözü bu ola!
  Gün oldu!
  İnşa’ Allah armanı Sayın Bakandan samimiyetle bekliyoruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir