GAS&POWER

Enerji Tercihleri Araştırması’nın sonuçları açıklandı

AA

Kadir Has Üniversitesi Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi (CESD) tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen, “Türkiye Toplumunun Enerji Tercihleri Araştırması”nın sonuçları açıklandı.

 

Kadir Has Üniversitesi CESD tarafından gerçekleştirilen, “Türkiye Toplumunun Enerji Tercihleri Araştırması”nın sonuçları CESD Müdürü Prof. Dr. Volkan Ediger tarafından açıklandı.

 

“1235 kişiyle yüz yüze görüştük”

 

Anket için 1235 kişiyle yüz yüze görüşme yapılarak, görüşlerinin alındığını kaydeden Prof. Ediger, “Ankete katılanların yüzde 50,5’i erkek, yüzde 49, 5’i kadınlardan oluştu. Anketi yaptığımız  Vatandaşların yarıdan fazlası 900 ila 2700 TL aylık hane gelirine sahip olanlardan oluştu. Birçoğunun tam zamanlı çalıştığını görüyoruz. Geçen sene bu oran yüzde 44’tü. Görüşülen kitlenin yüzde  27’si ev kadınıydı. Görüşülen kişilerin ev sahipliği oranı geçen sene yüzde 63’tü, bu yıl ise yüzde 70’e yükseldi” dedi.

 

Ankete katılanlara 17 soru yöneltildi

 

Hane halkı enerji tüketim envanterini yaparken toplamda 17 soru yönelttiklerini belirten Ediger, ankete katılanların enerji tüketiminde en çok ısınma, aydınlatma ve ev aletleri için para harcandığını söyledi.

 

Ankete katılanların yüzde 54’ünün evinin ısınması için doğalgazı tercih ettiğini, yüzde 25’inin kömürü, yüzde 12’sinin odunu yüzde 9’unun ise elektriği tercih ettiğini belirtti.

 

“Doğalgaz ve elektrik fiyatlarında enflasyon artışı dışında bir artış yok”

 

Doğalgaz ve elektrik fiyatlarında normal enflasyon artışı dışında bir farklılık olmadığını kaydeden Ediger, evde en fazla tüketilen enerji türü için yüzde 37’lik kesimin 201 TL ve üzerinde harcama yaptığını vurguladı.

 

Isınma amaçlı en yüksek kömür tüketimi Erzurum’da

 

Ediger şunları kaydetti: Türkiye’de ısınma amaçlı kömür tüketimi en yüksek Erzurum’da yapılıyor. Isınma amaçlı elektrik tüketiminin en yüksek olduğu il ise Adana oldu. Doğalgazla ısınmada  en yüksek tüketim Ankara’da gerçekleşti.

 

Araçların çoğu dizel

 

Ankete katılan hane halkının arabalarının yüzde 16’sının dizel, yüzde 13’ü otogaz, yüzde 9’u benzinli araçlardan oluşurken  Araçların yakıt masrafının ne kadar olduğuna dair yöneltilen soruya yüzde 25’lik kesim 101-200 TL arasında masraf yaptığı belirtildi.

 

Halkın yüzde 28’i enerji verimliliğine önem veren tüketim davranışlarını uyguluyor

 

Hane halkının yüzde 28’i, enerji verimliliğine önem veren tüketim davranışlarını uygularken, yüzde 26’sı enerji verimli aydınlatma ürünleri, yüzde 23’ü enerji verimli elektrikli ev aletlerini, yüzde 15’i ısı yalıtımını, yüzde 5’i ise yakıt tasarruflu araçlarını kullandı kaydedildi.

 

Yüzde 39’luk kesim enerjinin ucuz olmasını önemsiyor

 

Enerji tüketiminde  yüzde 39’luk kesim, enerjini ucuz olmasını önemserken, yüzde 23’lük kesim temiz ve çevreye zararsız olmasını, yüzde 15’i kesintisiz temin edilmesini, yüzde 14’ü kaliteli olmasını, yüzde 9’ ise yerli kaynaklardan elde edilmiş olmasını önemsiyor.

 

Yüzde 42’lik kesim enerji pahalılığını en büyük sorun olarak görüyor

 

‘Türkiye enerji sisteminin en önemli sorunu nedir?’ şeklinde yöneltilen soruya; ankete katılanların yüzde 42’si enerjinin pahalılığının enerjideki en büyük sorun olduğunu belirtirken, yüzde 17’si ithal enerjiye bağımlılığın, yüzde 16’sı çevre sorunlarının, yüzde 7’lik kesim ise enerjinin kalitesiz olmasının Türkiye enerji sisteminin en önemli sorunları olduğunu kaydettiler.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir