GAS&POWER

“Türkiye Polonya’nın en önemli ticaret ortağı olmuştur”

AA

Polonya Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ticaret ve Yatırım Geliştirme Bölümü tarafından düzenlenen “Polonya’da Enerji Sektörü” konulu konferans Ankara’da yapıldı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kısa bir süre önce gerçekleştirdiği Polonya ziyaretinin olumlu yansımaları devam ediyor. Polonya’nın Ankara Büyükelçisi Maciej Lang Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın zaman önce gerçekleştirdiği ziyaretin iki ülke arasında ilişkileri daha da arttıracağını ifade etti. Büyükelçi konuyla ilgili, “Yapılan müzakerelerin gündeminde başta karşılıklı ticaret ve yatırımlardaki artış olmak üzere iktisadi meseleler ele alındı. Görüşmelerde Türkiye- Polonya forumunda ikili ilişkilerin daha da artması yönünde bir hedef belirlendi. Türkiye birkaç yıldır Polonya’nın en önemli ticaret ortağı olmuştur. 2016 yılında yapılan ticaret karşılıklı 6.2 milyar dolar, 2017 yılının ilk 8 ayında tam bir denge oluşturarak 4.2 milyar dolar rakamlarını bulmuştur. Polonya konumum itibariyle Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük ekonomisidir. Ülkemizdeki uygun yatırım ortamı ve 38 milyonluk iç pazarı sunmaktadır. Yabancı sermayelerin ülkemize taşınmasının sebebi de budur. Polonya uzun vadeli sürdürülebilir bir büyüme sağlanması için gerekli sağlam temellere sahiptir. Bu sebeple Türkiye ile ekonomik iş birliğin geliştirilmesi için uygun iklim oluşturulması Polonya için büyük önem arz etmektedir. Bu iş birliği inşaat, telekomünikasyon, gemicilik, havacılık, otomotiv, kimya, mobilya gibi sektörlerde karşılıklı olabilir. Üçüncü ülkelerle gerçekleştirilecek projelerde karşılıklı destek ve projelerde alışverişte bulunmayı umuyoruz” dedi.

 

Büyükelçi, yakın gelecekte açılacak İstanbul dış ticaret ofisinin Polonya ve Türk şirketlerine destek olacağını fade etti.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir