GAS&POWER

‘Türkiye enerjide anahtar bir ülke’

AA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, INGAS 2017’de konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak 7’inci Uluslararası Doğalgaz Kongre ve Fuarı’nın açılışında konuştu.
21. yüzyılın doğalgaz yüzyılı olduğunun uzmanlarca kabul edilen bir gerçek olduğunu kaydeden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kaya gazı, net ithalatçı konumunda olan ülkeleri kendi kendine yetebilen, enerji ihraç edebilen ülke konumuna getirdi” dedi.

“PETROL VE DOĞALGAZIN 3’TE İKİSİ BİZİM COĞRAFYAMIZDA”

Petrol ve doğalgazın 3 te 2’sinin Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada yer aldığının bilgisini paylaşan Bakan Albayrak şunları kaydetti: “Doğu Akdeniz’deki yeni keşiflerle bu oran daha da arttı. Küresel ekonominin batıdan doğuya kayması, küresel enerji trendini de bu yöne kaydırdı. 2030 yılından önce Çin ve Hindistan’ın ekonomik büyüklüğü G 7 ülkelerinin büyüklüğünü geçecek. Nüfusları da aynı şekilde geçecek. Sermayenin batıdan doğuya kayması, bizim çok farklı bir yüzyıla hazır olmamız gerektiğinin mesajını veriyor.”

“ENERJİ KÜRESEL SİYASETİ BELİRLİYOR”

Küresel siyaseti belirleyen en önemli unsurların başında enerjinin geldiğini anımsatan Bakan Albayrak, “Son iki yılda çok farklı bir süreç başlattık. Türkiye bölgede büyük ses getiren TANAP gibi projeyi Azerbaycan’la birlikte hayata geçirdi. Bu proje, Türkiye’nin ihtiyacının karşılamasının ötesinde Avrupa’nın arz güvenliğine çok önemli katkı yapacak. Bugün itibarıyla 8 boru hattı projesi, sadece boru hattı ekosisteminde büyük bir kavşak noktası olan Türkiye’yi başka bir yere taşıyor. Depolama alanında büyük adımlar atıyoruz. 2’inci FSRU’yu devreye alacağız. Bazı bölge ülkelerin izlediği gerginlik politikalarına rağmen, her alanda iş birliğine açık olduğumuzu gösterdik. Türk Akımı Projesi’nin de 2019-2020 gibi devreye girmesiyle Avrupa’ya da arz güvenliği noktasında önemli bir katkı sunacak” diye konuştu.

“TÜRKİYE ANAHTAR ÜLKE”

Türkiye’nin enerji alanında bölgenin anahtar ülkesi konumunda olduğunun altını çizen Bakan Albayrak, “ Günlük siyasi tartışmalara bakılmayacak, değerlendirilemeyecek kadar önemli bölgesel aktör ve partnerdir. Enerji kaynaklarına sahip olmak kadar transferi de büyük önem arz ediyor.Türkiye Enerji projelerinde güçlü ve önemli bir aktör olmaya devam edecek. Türkiye artık alıcı gücüyle masada pazarlıktaki etkinliğini daha güçlü kullanıyor. Bu attığımız adımlarla doğalgaz daha da ucuzlayacak. İstihdam, üretim ve ihracat artacak. Küresel resimde Türkiye’nin ağırlığı daha net bir görünüme kavuşacak” dedi.

“ARZ GÜVENLİĞİMİZİ ARTTIRMAK İÇİN BÜYÜK ADIMLAR ATIYORUZ”

Küresel enerji görünümünde hidrokarbonların uzun yıllar boyunca birincil enerji kaynağı olarak devam edeceğini dile getiren Bakan Albayrak sözlerini şöyle sürdürdü: “Kaynak çeşitliliğini arttırmak için, arz güvenliğimizi teminat altına almak için büyük adımlar atıyoruz. TANAP, Kuzey Irak ve Doğu Akdeniz gazındaki çalışmalarımız bu adımların en büyük göstergesi. Enerji kaynaklarını barış ve istikrarın kaynağı olarak görüyoruz.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 15:22 2 Kasım 2017