GAS&POWER

“Kazakistan’ın güçlü geleceğinin bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyacağız”

AA

Sibel ACAR- ANKARA

“Türkiye-Kazakistan Yatırım Forumu” Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Türkiye, Kazakistan’da en fazla yabancı hisseli şirkete sahip üçüncü ülkedir. Sayın Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in liderliğinde Kazakistan büyük hedeflere yürüyor. Bizler de Kazakistan’ın yüksek ideallerinin ve güçlü geleceğinin bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyacağızdedi.

 

Bakan Fatih Dönmez, iki ülke arasındaki sağlam ilişkilerin temelinin kardeşlik ve derin muhabbet harcıyla yoğrulduğunun vurgusunu yaparak sözlerine başladı. Dönmez konuşmasına, “Son dönemde Türkiye ve Kazakistan’ın inisiyatif alarak ortaya koydukları çok yönlü aktif dış politika, küresel barışın tesisi için hayati önem taşımaktadır. Bölgemize huzur ve sükûnetin hâkim olması için Astana ve İstanbul’da devam eden görüşmeler, Türkiye ve Kazakistan’ın ortaya koyduğu çabaların samimiyetini de göstermektedir” diye devam etti.

“Türkiye, Kazakistan’da en fazla yabancı hisseli şirkete sahip üçüncü ülkedir”

Kazakistan’daki Türk yatırımlarına değinen Bakan Dönmez konuyla ilgili, “Bugün Kazakistan’daki Türk yatırımları 3,2 milyar dolar seviyesine ulaştı. Bu yatırımların Kazak ekonomisinin büyümesine ve Kazak kardeşlerimize istihdam sağlamasına sunduğu katkılardan büyük memnuniyet duyuyoruz. Rusya ve Çin’den sonra Türkiye, Kazakistan’da en fazla yabancı hisseli şirkete sahip üçüncü ülkedir. Türk şirketleri telekomünikasyondan bankacılık ve finans sektörüne, enerjiden havaalanı işletmeciliğine kadar pek çok alanda yatırımlarına devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in liderliğinde Kazakistan büyük hedeflere yürüyor. İlan edilen Kazakistan 2050 Stratejisi, Kazak ekonomisinin gelecekteki büyüklüğünü ve gücünü göstermesi açısından izlenecek yolun ne denli kapsamlı ve çok boyutlu olduğunu ortaya koyuyor. Geleceğin güçlü Kazakistan’ının temelleri bugünden atılıyor. Bizler de Kazakistan’ın yüksek ideallerinin ve güçlü geleceğinin bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyacağız” ifadelerini kullandı.

“Türk ekonomisi önemli bir yatırım merkezi olmaya devam edecek”

Ekonomik veriler ışığında değerlendirmelerde bulunan Dönmez, “Türkiye bugün dünyanın en büyük on yedinci, Avrupa’nın en büyük altıncı ekonomisi durumunda. 2017 yılında yüzde 7,4 büyüme oranıyla G-20 içerisinde en hızlı büyüyen ülke olduk. Hafta başında açıklanan yüzde 5,2’lik 2018 yılı ikinci çeyrek büyüme rakamıyla üst üste yedi çeyrektir büyümeye devam ediyoruz. Her türlü sınamaya rağmen, Türk ekonomisi dinamik olduğu kadar güçlü ve güven veren altyapısıyla, önemli bir yatırım merkezi olmaya devam edecek. Ticaret savaşlarının yaşandığı, gümrük duvarlarının sürekli yükseltildiği, haksız rekabetin körüklendiği günümüz dünyasında, Türkiye; dünyaya entegre olan serbest piyasa ekonomisiyle yatırımcılarına öngörülebilir bir gelecek sunmaktadır. Bu sebeple Türkiye ve Kazakistan arasındaki ilişkiler de her geçen gün artarak devam edecektir” diye konuştu.

Kazakistan Cumhuriyeti Başbakan 1.Yardımcısı Askar Mamin de yaptığı konuşmada yatırımların devam edeceğini ve törende imzalanacak anlaşmaların iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin yatırımına katkı sağlayacağını söyledi.

İmzalar atıldı

Konuşmaların ardından Türkiye ve Kazakistan arasında 1,7 Milyar dolarlık, 18’i ticari olmak üzere 22 anlaşmanın imza töreni düzenlendi.

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 14:23 12 Eylül 2018