GAS&POWER

İstasyonlarda müşteri memnuniyetinin vazgeçilmez unsuru: Oto yıkama

AA

İstanbul’un farklı noktalarındaki akaryakıt istasyonlarında araçlarını yıkatan tüketicilere ve istasyon yetkililerine bu hizmetle ilgili değerlendirmelerini sorduk.

‘Satışlara önemli katkı sağlıyor’

Akaryakıt istasyonlarının olmazsa olmazı araç yıkama sistemlerini müşteriler ve yetkililere sorduk. İstasyon yetkilileri, istasyonlarına araç yıkamaya gelen müşterilerinin, istasyonların market ve kafe gibi diğer alanlarını da bu vesileyle ziyaret ettiğini bunun da satışlarına önemli katkılar sunduğunu belirttiler. Müşteriler ise genelde pratik ve kullanışlı olmasından dolayı istasyonlardaki oto yıkama bölümlerinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Tüketici aracını akaryakıt istasyonlarında yıkatmayı tercih ediyor

Akaryakıt istasyonlarında, akaryakıt dışı satışlarda önemli bir yer tutan araç yıkama bölümleri, müşterilere farklı sistemlerle hizmet vermeye devam ediyor. İstanbul’un farklı noktalarındaki akaryakıt istasyonlarında araçlarını yıkatan tüketicilere ve istasyon yetkililerine bu hizmetle ilgili değerlendirmelerini sorduk.

Akaryakıt istasyonlarının günlük hareketliliğine önemli katkılar sunan oto yıkama bölümleri, istasyona gelen müşterilerin de yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. Bazı istasyonlar otomatik araç yıkama sistemiyle hizmet verirken, bazı istasyonlar elle yıkama yöntemiyle müşterilerine hizmet vermeyi sürdürüyor. İstanbul’un farklı noktalarındaki istasyonlarda araçlarını yıkatan müşteriler ve bu hizmeti veren istasyonların yetkilileri, gazetemize konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundular. İstasyon yetkilileri, istasyonlarına araç yıkamaya gelen müşterilerinin, istasyonların market ve kafe gibi diğer alanlarını da bu vesileyle ziyaret ettiğini bunun da satışlarına önemli katkılar sunduğunu belirttiler. Müşteriler ise genelde pratik ve kullanışlı olmasından dolayı istasyonlardaki oto yıkama bölümlerinden duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

İstasyon İşletme Müdürü Kadir Gürsoy: Firmamızın yaptığı kampanya ile, 150 TL’lik yakıt alana oto yıkama hizmetini ücretsiz olarak veriyoruz. Hem de sistem yıkaması değil, yıkama ekibimiz yıkıyor arabaları. İnsanlar bu durumdan çok memnun kalıyor. Güzel geri dönüşler alıyoruz. Bu durum satışlarımıza da olumlu şekilde yansıdı. Müşterilerimizin arabaları yıkanırken oturup bekleyebileceği, çay, kahve içebileceği bir alan da yarattık. İnanın sadece sohbet etmek için bile ziyaretimize geliyorlar. Bu da bizi mutlu ediyor istasyonumuza olan sempatiyi arttırıyor.

Salim Orta: Aracımı güzel yıkadığı için her zaman aynı istasyonu tercih ediyorum. Yakıtımı farklı istasyondan almama rağmen yıkama için özellikle burayı kullanıyorum. Ben şoförüm ve çalıştığım firmada beş tane daha arabamız var. Ben buradan memnun kaldığım için diğer beş arabayı da buraya yönlendiriyorum. Hem pratik, hem hızlı, hem de güzel bir sonuç alıyorsunuz. Kullandıkları köpük bile farklı. Araç yıkamadan çıktıktan sonra sanki cilalanmış gibi oluyor. Kurutması da var, sanki bezle kurulanmış gibi. Kısacası istediğim hizmeti cüzi bir rakam alabiliyorum.

Murat Aktakar: Yakıtımı hep aynı istasyondan alıyorum ve yıkama sistemlerini de tercih ediyorum. Başkasına ihtiyaç duymadan bu sistemi kullanabiliyor olmak en büyük avantaj. Bu istasyon her açıdan benim ihtiyaçlarımı karşılıyor Aracım temiz oluyor. Başka bir beklentim olamaz zaten bir akaryakıt istasyonundan.

Cengiz Kızılçeç: Oto yıkama hizmetini genelde akaryakıt istasyonlarından tercih ediyorum. Çünkü hem daha ekonomik hem de daha özverili yaklaşıyorlar. Otomatik yıkama sistemi de güzel ve pratik bir uygulama ama genelde aracımı elle yıkama yapılan yerlere götürmeyi tercih ediyorum.

Hüseyin Karakuş: Çıktığından beri bu sistemi kullanıyorum. Elle yıkamayı da kullanıyorum ama bu sistem hem pratik hem zaman kazandırıyor. Sonucu da beni memnun ediyor.

Aslan Erdem: Aracımı genellikle akaryakıt istasyonlarında yıkatıyorum. İstasyonlarda elde yıkamadansa otomatik yıkamayı tercih ediyorum. Çünkü zamandan kazanıyorum. Sonucu tartışılır, her seferinde memnun kaldığımı söyleyemem ama genelde işimi kolaylaştıran bir sistem. Bazı insanlar aracın zarar gördüğünü düşünüyor ama ben öyle olduğuna inanmıyorum, sadece bazen tam istediğim gibi temizlenmiyor. İstasyonlarda yıkama bölümlerinin olması çok önemli bir şey ve bu imkan tabii ki o istasyonu tercih etmemi sağlıyor.

Gökhan Bozdoğan: Aldığım yakıt karşılığında yıkamada avantaj sağlıyorlar. Bu nedenle hep aynı istasyonu tercih ediyorum. Tercihim elde yıkama tabi ki ama vaktim yoksa otomatik sistemi tercih ediyorum. Otomatik sisteme de karşı değilim. Sonuçta artık teknoloji çok gelişti ve sistemler en son teknolojiyle yapılıyor.

İstasyon Saha Görevlisi İzzet Kılıç: 35 yıldır akaryakıt istasyonunda araç yıkıyorum. 100 TL’lik yakıt alana dış yıkamayı 5 TL gibi bir ücretten veriyoruz. Yapılan bu tip fırsatlar müşteriyi cezbediyor ve istasyonumuzda çok fazla yıkama talebi oluyor. Özellikle Cumartesi- Pazar yoğunluğumuz çok oluyor.

Turan Çelebi: Dış yıkama yapacaksam muhakkak otomatik sistemi olan aynı istasyonu tercih ediyorum. Özellikle bu istasyona geliyorum çünkü; istediğim sonucu alabiliyorum. Yakıtımı da aynı istasyondan alıyorum.

Hakan Mekerek: Yakıt aldığım istasyonda oto yıkamayı ücretsiz sağlıyorlar ve elde yıkama yapıyorlar. Bu ikisi benim için önemli en tercih sebepleri. Otomatik yıkama sistemlerini genelde tercih etmiyorum. Bu nedenle elde yıkama hizmeti veren istasyonların sağladığı imkanı çok başarılı buluyorum. Aslında daha önce otomatik yıkamayı da denedim ve olumsuz bir sonuçla karşılaşmadım. Ama yine de halk arasında yaygın olarak hakim olan ‘çizer’ düşüncesinden de kurtulamıyorum. Bu yüzden elle yıkama olsun yeter, bir akaryakıt istasyonunda fazlasını aramam.

İstasyon İşletme Müdür Yardımcısı Ozan Çınar: Araç yıkama sistemleri akaryakıt istasyonumuza büyük maddi destek sağlıyor. Satışlarımızı büyük oranda arttırıyor.
Bizim istasyonumuzun şöyle de bir özelliği var; müşterilerimiz buraya sadece yakıt almak için gelmiyor, özellikle araç yıkama sistemimizi tercih ettikleri için de geliyorlar. Daha önce tünel yıkama sistemimiz vardı ama müşterilerimiz o sistemden memnun kalmadıklarını iletince biz de onların istediğini yerine getirebilmek için tünel sistemini kaldırdık ve eski otomatik sisteme geri döndük.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir