GAS&POWER

EPİAŞ’ın yurt dışı projesi uluslararası destek aldı

AA

EPİAŞ Ar-Ge Merkezi’nin EUROGIA2020 yönetim kurulunda yer alması ile birlikte ilk uluslararası proje başvurusu olan “Energy Shared”projesi desteklenmeye hak kazandı.

Energy Shared projesi EPİAŞ’ın da katılımıyla “EUREKA Innovation Days 2018” etkinliğinde sergilenerek büyük ilgi topladı. Proje kapsamında geliştirilecek uygulama ile tüketiciler anlık enerji tüketimlerini takip edebilecek, sunulan tüketim tahminleme özelliği ile ay sonunda dağıtım şirketi tarafından kesilecek fatura bilgisini görebilecek ve böylece enerji kaynaklarının daha etkin ve verimli kullanılması konusunda yönlendirilmiş olacaklar.

Kurulacak mikro-market platformu sayesinde elektrik tarifesi birim fiyatlarında düşüş gerçekleşecek. Bütün bunlar sonucu tüketicilerin aktif katılımı ile enerji verimliliği konusunda bilinç oluşturulacak.

EPİAŞ Ar-Ge Merkezi’nin proje paydaşları Cardtek, Green Power Labs, EMT Control ve UEDAŞ firmalarının katılımlarıyla proje “Kick-off” toplantısı gerçekleşti. Toplantıya EPİAŞ’ı temsilen Ar-Ge ve Proje Yönetim Müdürü Ahmet Serhat Marancı ve Ar-Ge ve Fon Kaynakları Uzmanı Emre Korkmaz katıldı.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının mevcut piyasaya entegre edilmesi amacına hizmet edecek bu projede EPİAŞ Ar-Ge Merkezi öncülük ediyor. Proje çalışmaları sırasında yurt dışı örneklerini inceleme fırsatı bulunarak bilgi transferi sağlanmış olacak.

Aynı zamanda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belirlenen EPİAŞ Ar-Ge Merkezi uluslararası proje başvurusu hedefine ulaşmayı sağlayacak.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir