GAS&POWER

EPDK’dan Bulgaristan’a ziyaret

AA

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Bulgaristan Enerji ve Su Düzenleme Komisyonu’nu Sofya’da ziyaret etti.

Komisyon Başkanı İvan İvanov ve Komisyon üyeleri ile bir araya gelen Yılmaz şunları söyledi:
“Biz iki ülke ve iki halk arasındaki dostane ilişkilerin daha da güçlendirilmesinde, kurumlarımız arasındaki ortak çabaların katkısı olduğuna inanıyoruz. Geçen hafta Trans Anadolu Boru Hattı TANAP’ın resmi açılışını gerçekleştirdik. Açılış töreninde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, bir kez daha, enerjinin çatışma değil iş birliğinin geliştirilmesine hizmet etmesi gerektiğine işaret etti. Bu değerlendirme, bir etik anlayışı ortaya koyduğu kadar, ekonomi bağlamında gerçekçi bir bakış açısını da yansıtıyor. Bu bağlamda, ülkelerimiz arasındaki iş birliğinin, sadece iki ülke halklarına değil, aynı zamanda bölgedeki tüm ülkelerin çıkarına hizmet etme potansiyeli barındırdığını düşünüyoruz. Kurumlarımız arasındaki işbirliğinin bu amaca da hizmet edeceğine inanıyoruz. Ankara’daki buluşmamızda da söylemiştim bizim güzel bir atasözümüz vardır: ‘Komşu komşunun külüne muhtaçtır’ Bu sözü regülatör de regülatörün deneyimine, bilgisine ihtiyaç duyar şeklinde de anlamamız gerekiyor. İşte bugün imzalayacağımız anlaşmayla da birbirimizden öğrenme, ortak çıkarları geliştirme konusunda irademizi ortaya koyuyoruz.”

“Güçlenen bir enerji borsası olması”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, “Türkiye, Balkanların en büyük enerji piyasası. Avrupa’nın elektrik piyasası beşinci büyüğü ve doğal gaz piyasası dördüncü büyüğü. Enerji talebimiz artmaya da devam ediyor. Enerji talebimiz artmaya devam ederken enerji ticareti de artıyor. Enerji ticaretinin artmasının gerisinde iki önemli altyapı bulunuyor. İlki, yaptığımız düzenlemelerin kalitesi ve kapsayıcılığı. İkincisi ise Piyasaları İşletme A.Ş.’nin, her geçen gün gelişen ve güçlenen bir enerji borsası olması. Arzumuz, komşumuz Bulgaristan’la ve Bulgaristan üzerinden Avrupa ile daha fazla enerji ticareti yapmak. Bu noktada, elektrik sistemlerimiz arasındaki net transfer kapasitesinin yükseltilmesinin önemini vurgulamak isterim. Aramızdaki artan elektrik ticaretinin, piyasalarımızın entegrasyonuna da hizmet edeceği aşikârdır” şeklinde konuştu.

“Türkiye doğal gaz piyasasına derinlik kazandırdı”

Başkan Yılmaz, “Diğer taraftan, elektrik ticaretinde elde edilen başarının, doğal gaz ticareti için de motivasyon yaratacağını düşünüyorum. Türkiye’de doğal gazın yaygınlaştırılmasını sağlayan düzenlemelerimiz ve bu bağlamda geliştirdiğimiz doğal gaz dağıtım lisansı ihalesi yönteminin, Türkiye doğal gaz piyasasına derinlik kazandırdığının altını çizmek isterim. Organize toptan doğal gaz satış piyasasında fiili ticaretin en geç bu yılın eylül ayında başlamasıyla, doğal gazın fiyatlamasından piyasa temelli bir aşamaya geçecek olduğumuzu da memnuniyetle ifade etmek isterim” dedi.

Yılmaz, “Son olarak, ülkelerimiz, kurumlarımız ve borsalarımız arasındaki enerjik işbirliklerinin çok ciddi kazan-kazan imkanları sunacağına inanıyorum. Bu kapsamdaki işbirliklerinin, her şeyden önce, kendi yağımızda kavrularak, bölgemize dışarıdan müdahale etmek isteyenlerin de şevkini kıracağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ve Bulgaristan Enerji ve Su Düzenleme Komisyonu Başkanı İvan İvanov iki kurum arasında işbirliğini geliştirmeyi öngören bir de anlaşma imzaladı.

Ziyaretin ardından EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz; Sofya’daki temasları kapsamında Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy ile de bir araya geldi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 11:45 16 Ocak 2019