GAS&POWER

Enerji sektörü sporun da yönetiminde

AA

Enerji sektörünün önemli isimleri, son dönemlerde spor kulüplerinin üst yönetimlerinde aktif olarak görev almaya başladı.

Spora verdiği destekle her zaman bu alanda öncü sektörlerden biri olan enerji sektörünün temsilcileri, son zamanda spor kulüplerinin yönetiminde de söz sahibi oluyor. Enerji sektörünün yakından tanıdığı birçok isim büyük spor kulüplerinin ya başkanı oldu ya da yönetim kuruluna girdi. İşte bu isimlerden bazıları:

Yıldırım Demirören

Türk Futbolunun en tepesindeki isim olan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, 2004-2012 yılı arasında Beşiktaş Kulübü Başkanlığı da yaptı. Gerek başkan olduğu, gerekse yönetim kurulunda yer aldığı dönemlerde aile şirketleri aracılığıyla Beşiktaş Kulübünün amatör branşlarına sponsor olarak büyük katkı sağladı. Yıldırım Demirören aynı zamanda Demirören Şirketler Grubu bünyesinde yer alan Total Oil Türkiye, Milangaz, Moil, Milan Petrol, Oto Milangaz’ın da Yönetim Kurulu’nda yer alıyor.

Ali Koç

Fenerbahçe Spor Kulübünün 3 Haziran 2018 tarihinde yapılan Seçimli Olağan Genel Kurul’da başkan seçilen Ali Koç, 2006-2012 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü Asbaşkanlığı görevinde bulundu. Koç ayrıca 2004-2017 yılları arasında da 1907 Fenerbahçe Derneği Yönetim Kurulu Başkanı olarak da görev yaptı. Türkiye’nin en büyük grubu olan Koç Topluluğu’nun Yönetim Başkan Vekili  de olan Ali Koç Grup bünyesinde yer alan OPET, Tüpraş ve Aygaz gibi Türkiye’nin en önemli enerji şirketlerinin de yönetim kurulunda yer alıyor.

Mustafa Cengiz

Galatasaray Kulübünün 38’inci Başkanı olan Mustafa Cengiz, akaryakıt sektörünün de yakından tanıdığı bir isim. Bir dönem TABGİS Başkanlığı yapan ve geçmişte gazetemizde köşe yazıları yazan Cengiz, sektörle ilgili önemli konuları köşesinde dile getirmişti. Mustafa Cengiz, akaryakıt sektöründeki faaliyetlerini  aile şirketi Sarper Petrol ile sürdürmeye devam ediyor.

Hilmi Kulluk

Akaryakıt sektörünün yakından tanıdığı isimlerden birisi olan Hilmi Kulluk Atiker Konyaspor’un Başkanlığı’nı 8 Haziran 2018’den bu yana sürdürüyor. Kulluk, akaryakıt sektöründe LUKOIL bayisi olan Yılmaz Petrol ile Konya’da 4 istasyonla faaliyetlerini sürdürüyor. Kulluk,  daha önce Atiker Konyaspor yönetimlerinde yer aldı.

Sertaç Komsuoğlu

Enerji Yayın Grubu Başkanı Sertaç Komsuoğlu da hem spor camiasında hem de enerji sektöründe yakından tanınan bir isim. Sarı Lacivert Derneği Başkanı da olan Sertaç Komsuoğlu, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün son yapılan Seçimli Olağan Genel Kurulu’nda Ali Koç’un listesinde yer alarak, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Yönetim Kurulu Üyesi oldu.

Enerji sektöründen önemli isimler Sarı Lacivert Derneği yönetiminde

Enerji Yayın Grubu Başkanı ve Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Sertaç Komsuoğlu’nun 2012 yılından bu yana Başkanlığını yaptığı Sarı Lacivert Derneği’nin gerek Yönetim Kurulu’nda gerekse üye olarak enerji sektörünün yakından tanıdığı birçok isim yer alıyor. Enerji sektöründen Fenerbahçe taraftarı önemli isimler takımlarına olan desteklerini Sarı Lacivert Derneği üzerinden de sürdürüyor. Derneğin Yönetim Kurulu’nda enerji sektörünün yakından tanıdığı, ÖİB Başkanı Ahmet Aksu İpragaz Genel Müdürü Eyüp Aratay, Aytemiz Genel Müdürü Ahmet İzzet Eke, Mevlana Petrol Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yılmaz, Zorlu Enerji Grup Başkanı Sinan Ak, STFA Enerji Grubu Başkanı Aslan Uzun, SOCAR Turkey Petrol Enerji Dağıtım A.Ş. CEO’su Mutluay Doğan,  Shell Türkiye Eski Ülke Başkanı ve Petrol Ofisi eski CEO’su Melih Türker, BP Türkiye Akaryakıt SEÇ-G ve Avrupa Emniyet Sistemleri Müdürü Tunç Büyükmorova ve Yingli Solar Türkiye Genel Müdürü Uğur Kılıç bulunuyor.

Ayrıca Sarı Lacivert Derneği Üyeleri arasında da enerji sektörünün yakından tanıdığı birçok isim yer alıyor.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir