GAS&POWER

“Ekonomik hedeflerimizde enerji yatırımları hayati önem taşıyor”

AA

Sibel ACAR-ANKARA 

Kuşak ve Yol Yatırım ve Finansal İş Birliği Zirvesi’nde sektör temsilcilerine seslenen Bakan Dönmez, “Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefine yürüdüğümüz bu uğurda enerji yatırımları hayati önem taşıyor. Enerjide kaynak çeşitliliğini artıracak, kaynak ülke ve güzergâh seçeneklerini çoğaltacak her opsiyonu dikkatle ele alıyoruz” dedi.

Kuşak ve Yol Yatırım ve Finansal İş Birliği Zirvesi Ankara’da yapıldı. Sektörün yoğun ilgisini çeken zirvede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez önemli açıklamalarda bulundu.

Çin ve Türkiye arasındaki ilişkilerin köklü bir geçmişe sahip olduğunun altını çizen Dönmez bu projenin iki ülke arasındaki iş birliklerini daha da arttıracağını ifade etti.

“BİR KUŞAK BİR YOL PROJESİ EN KAPSAMLI PROJELERİNDEN BİRİDİR”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez konuyla ilgili “Her iki ülkenin dünya medeniyetinin gelişimine yaptıkları muazzam katkılar yadsınamaz. Geçmişten bugüne iki ülke arasındaki stratejik işbirliği her geçen gün istikrarlı bir şekilde gelişmektedir. Ülkelerimiz arasında güvene dayalı tesis ettiğimiz güçlü ilişki, bölgesel ve küresel sorunların çözümünde de önemli ve yapıcı bir rol üstlenmektedir. Türkiye ve Çin arasındaki ticaret hacmi önceki yıllara nazaran artış gösterse de henüz istediğimiz noktada olmadığımız aşikâr. 2017 yılı sonunda ticaret hacmimiz toplam 28 milyar dolara ulaştı. Ancak her iki ülkenin yüksek potansiyeli düşünüldüğünde mevcut ticaret hacmimiz beklenenin oldukça altındadır. Ticaret savaşlarının yaşandığı, dışa kapalı ekonomik modellerin yeniden öne çıktığı günümüzde, Bir Kuşak bir Yol Projesi hem bölgesel hem de küresel ticareti canlandırma yönünden önemli bir role sahip.Bir Kuşak Bir Yol Projesi yaklaşık 40 milyon metrekarelik bir alanda 60’dan fazla ülkeye ve 4,5 milyarlık dünya nüfusuna hitap eden tarihin en kapsamlı projelerinden biridir” ifadelerini kullandı.

“AKDENİZ’DE İLK SONDAJIMIZI EN KISA SÜREDE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

Akdeniz’deki sondaj çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Dönmez konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Bugün BOTAŞ ve ICBC arasında imzalanacak mutabakat zaptı ile önemli bir işbirliğine daha imza atacağız. BOTAŞ’ın yer altı doğal gaz depolama projelerinde kullanılması öngörülen kredi ile iki ülke arasındaki güçlü işbirliğini daha ileri bir boyuta taşıyacağız. Barbaros Hayreddin Paşa ve Oruç Reis sismik araştırma gemileri ile Akdeniz ve Karadeniz’de sismik arama ve sondaj faaliyetlerimize de hız verdik. Mayıs ayında göreve uğurladığımız Fatih sondaj gemimizle de inşallah Akdeniz’de ilk sondajımızı en kısa sürede gerçekleştirmeyi planlıyoruz.Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma hedefine yürüdüğümüz bu uğurda enerji yatırımları hayati önem taşıyor. Enerjide kaynak çeşitliliğini artıracak, kaynak ülke ve güzergâh seçeneklerini çoğaltacak her opsiyonu dikkatle ele alıyoruz. Türkiye olarak her zaman bölgemizde tüm paydaşlara değer katan projelerin yanında yer aldık. Türkiye bu anlamda bölgemizin refah ve istikrarına katkı sağlayacak enerji projelerinde anahtar ülke rolünü sürdürmeye devam edecektir”

“ÜLKEMİZ YATIRIMCILAR İÇİN GÜVENLİ BİR LİMAN OLMAYA DEVAM EDECEK”

Bakan Dönmez Türkiye’nin yatırımcılar için güvenli bir liman ve önemli bir bölgesel aktör olmaya devam edeceğini söyleyerek sözlerini sonlandırdı.

İKİ ÖNEMLİ ANLAŞMANIN İMZALARI ATILDI

Törenin sonunda, ICBC Türkiye ve ICA arasında “Üçüncü Köprü Finansmanı İçin Yetkilendirme Mektubu” ve ICBC ile BOTAŞ arasında “Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisi Projesine Finansman Sağlanması İçin Mutabakat Zaptı” imzalandı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 13:12 31 Temmuz 2018