GAS&POWER

Çin yerine Türkiye neden olmasın?

AA

Malezya Ticaret Ajansı, 50 Malezyalı şirketi Türkiye’ye getirdi. Malezya ile Türkiye’nin ticarette daha fazla iş birliği yapması gerektiğini söyleyen Malezya Ticaret Geliştirme Kurumu (Matrade) CEO Yardımcısı Sharimahton Mat Saleh, “Türkiye’de imalat sanayi çok güçlü. Biz hep Çin’den ithal ediyoruz. Neden Türkiye olmasın?” dedi.

Türkiye, Uzakdoğu’nun en büyük ekonomilerinden biri olan Malezya ile de yakınlaşıyor. Malezya Ticareti Geliştirme Kurumu (Matrade), beraberindeki 50 firma ile Türk firmaları ile görüşmeye geldi. 32 milyon nüfuslu Malezya’nın dış ticarette Çin’e bağımlı olduğunu söyleyen Matrade CEO Yardımcısı Sharimahton Mat Saleh, “Türkiye ile Malezya ticarette kazan kazan ilkesini benimsemeli. Biz Malezya olarak Türkiye’ye artık daha fazla geleceğiz. Çünkü burada imalat sanayi çok güçlü. Hep Çin’den ithal ediyoruz. Bundan sonra neden Türkiye olmasın?” dedi.

Zırhlı Araç Üretimi Dikkat Çekici

Malezya ile Türkiye’nin kültür ve aile yapısının benzerlik gösterdiğini söyleyen CEO Yardımcısı Sharimahton Mat Saleh, özellikle çocuklara yönelik içerikler konusunda iş birliğini geliştirmek istediklerini aktardı. Türk savunma sanayi ve havacılık sektörünün son yıllarda atılım yaptığına dikkat çeken Sharimahton Mat Saleh şöyle devam etti:
“Güneydoğu Asya’da düzenlenen savunma fuarında Türklerin ürettiği özel zırhlı araçlar oldukça dikkat çekiciydi. Türkiye 600 milyon nüfusa sahip Güneydoğu Asya pazarına Malezya üzerinden ulaşabilir. Dünya ticaretinde bu kadar güvensizlik ve risk varken, biz Türkiye ile daha hızlı büyüyebileceğimizi düşünüyoruz. Gelecekte Türkiye daha da güçlü olacak ve bizim de mutlaka daha güçlü iş birliklerimiz olacaktır.”

Matrade CEO Yardımcısı Sharimahton Mat Saleh, yaklaşık 100 Türk firması ile ikili görüşmelerde bulunacaklarını sözlerine ekleyerek, “Özellikle sağlık, enerji, gıda, yenilikçi içerik ve bilişim firmaları radarımızda” dedi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 14:27 23 Kasım 2018