GAS&POWER

Berat Albayrak’tan enerjiye ilişkin önemli açıklamalar

AA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, bir televizyon kanalında enerji piyasasına ilişkin soruları yanıtlıyor.

TANAP projesi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Dün TANAP töreninde tarihi bir lansmanla ifade etsek de söylenin de ötesinde tarihi bir projeyle karşı karşıya olduğumuzu milletimizin bilmesi gerekiyor. Enerji konusunda çok önemli bir coğrafyada bulunuyoruz ve çok önemli adımlar atıyoruz. TANAP cumhuriyet tarihinin bence en önemli projelerinden biri” dedi.

Bakan Albayrak, “Türkiye ekonomik olarak en büyük, en istikrarlı ülkelerinden biri değil bölgesinin aynı zamanda en güvenilir ülkelerinden de biri. Her zaman kazan kazan ilişkisiyle yürümüş bir ülke. Türkiyesiz bir enerji projesinin bölgede kazanması mümkün değil. Türkiyesiz düşünüyorsanız yapmak istiyorsanız buyurun… İlk sondaj gemimiz, dünyanın en büyüklerinden biri. İkincisini de kısa zamanda ülkemize kazandıracağız. Onu da Karadeniz’e göndereceğiz. Agresif bir enerji politikası güdeceğiz derken bunu kast ediyorduk” ifadelerini kullandı.

Bakan Albayrak, “Bizim enerji portföyümüzde Azerbaycan’dan aldığımız gaz en ucuz gaz. Bütün amacımız maliyeti en aşağı çekerek milletimize daha ucuz sunabilmek. 2018 itibarıyla 81 ilimize de doğalgazı ulaştıracağız. Hatta önümüzdeki süreçte ilçe sayısını 100’e taşıyacağız. Alt yapımızı daha da arttıracağız” diye konuştu.

Maden güvenlik kurulu

Albayrak, “Madenciliğin sondaj alt yapısı konusunda çok yoğun bir seferberlik başlattık. Hem MTA hem özel sektörle yoğun bir çalışma başlattık. Ayrıca işçi sağlığı ve güvenliği konusunda da önemli adımlar atıyoruz. Bundan dolayı Maden Güvenlik Kurulu’nu kurduk ve önemsiyoruz. Çok yoğun bir denetim takvimi geliştiriyoruz. Üç ayaklı bir denetleme oluşturuyoruz maden ocaklarında” şekilde konuştu.

Bor ve nükleer enerjide yatırımlar

Enerji Bakanı Albayrak, “Borda önümüzde süreçte organize sanayi bölgelerinin dışında önemli merkezler inşa edeceğiz. Yerini belirledik ancak şu anda açıklamıyorum. Büyük merkezle beraber sanayi ile işbirliği yapılacak. Dünyadaki en gelişmiş örneği alacağız nükleerde de. İkisi de komşu olacak borla nükleer” dedi.

Albayrak sözlerine şu şekilde devam etti: “2023’de Akkuyu’nun ilk etabı devreye girecek. İkincinin yeri aşağı yukarı belli; büyük ihtimal Trakya Bölgesi olacak. Nedeni de bu bölgenin çok fazla kullanımı var enerjide. Ancak bu bölgede üretim fazla yok. Hem kaynağında üreteceğiz, hem arz talep dengesi nedeniyle. 2018 yılında büyük bir ihtimalle detaylarını açıklayacağız.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir