GAS&POWER

Bakan Dönmez: “Gemimiz ilk sondajı birkaç ay içinde yapacak”

AA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bir televizyon kanalında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ABD’nin İran’a yaptırım kararıyla ilgili “Kontratlarımız var, İran ile ilişkilerimiz devam ediyor.” dedi. Dönmez, ABD’nin kararı için “Tek taraflı bir karar, meşru bir ticaret yapıyoruz.” dedi.

İlk sondajı birkaç ay içinde

Doğu Akdeniz’de doğalgaz arama çalışmaları hakkında da önemli bilgiler veren Bakan Dönmez, “Gemimiz ilk sondajı birkaç ay içinde yapacak.” diye konuştu.

3. nükleer santral Trakya’da

Nükleer santral projeleriyle ilgili konuşan Dönmez, “Akkuyu ve Sinop’tan sonra üçüncü projemiz Trakya’da olacak. Trakya’daki santrali Çin’le yapacağız.” dedi.

TürkAkımı’nda gecikme öngörülmüyor

Dönmez, TürkAkımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin tamamlanması konusunda bir gecikmenin öngörülmediğini belirterek, Enerji Verimliliği ve tasarrufuyla ilgili bazı tasarruflarla yüzde 40 az ödenebileceğini söyledi.

“Deniz üzerinde rüzgar santralleri kuracağız”

Enerjideki yatırımlarla ilgili konuşan Dönmez, “Konya Karapınar’da dünyanın en büyük güneş üretim santralini inşa edeceğiz. Sadece santral değil, kullanılacak ekipmanlar da Türkiye’de üretilecek. Fabrika yaptırımlarımız da var. Biz bir taraftan yerli kaynaklara yöneliyoruz, hem de yerli teknolojinin üretilmesini amaçlıyoruz. Türkiye’de büyük bir pazar var. Deniz üzerinde rüzgar santralleri kuracağız” şeklinde konuştu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son güncelleme: 11:07 8 Ağustos 2018