GAS&POWER

Bakan Albayrak: “10.9 milyar dolarlık yatırım planlıyoruz”

AA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenen 9. Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı’nda konuştu.

Türkiye’nin son 2 yılda enerji verimliliği rekoru kırdığını belirten Albayrak, “ 2023‘e kadar 10.9 milyar dolar yatırım planlıyoruz. Yatırımlar 2033’e kadar 30 milyar doları bulacak. Bu da 23 milyon ton petrole eş değer olup, 66.6 milyon ton karbon emisyonu salınımını azaltmak demektir. Alternatif yatırım noktasında 4 milyar dolarlık bir enerji santral yatırımında tasarrufa gitmiş olacağız” ifadelerinde bulundu.

“2023’e kadar 10.9 milyar dolarlık yatırım planlıyoruz”

Enerji tüketiminin artması bir anlam ifade etmediğinin altını çizen Albayrak,”Enerji tüketiminin artması değil, yoğunluğunun düşmesi gerekir ki buna bağlı olarak enerji verimliliği konusunda üst seviyeye taşınalım. Tasarruf kültüründen, bilinçli tüketime kadar olan süreçtir. Arz güvenliği, yerlileştirme ve öngörülebilir piyasaları sacayağı olarak belirledik. Bunlar güçlü enerji politikası için gerekli olup, sürdürülebilir kalkınma, yeşil büyümeyle de uluslararası rekabeti uygulayınca kazanım sağlamış olacağız. Böylece bu yatırımlar, 2033’ e kadar 30 milyar doları bulacak bu da 23 milyon ton petrole eş değerdir. 66.6 milyon ton karbon emisyon salınımını azaltmak demektir. Alternatif yatırım noktasında 4 milyar dolarlık bir enerji santral yatırımında tasarrufa gitmiş olacağız”

2023’den sonra 10 milyar dolarlık tasarruf olacak

Enerji tüketiminde sanayi yüzde 32, ulaştırma yüzde 26 ve konut hizmetleri yüzde 31 oranlarını gösterirken bu çerçevede 55 eylem planının mevcut olduğunu belirten Bakan Albayrak,” Burada sanayi, tarım, kamu, bankalar ve özel sektöre büyük iş düşüyor. Konutlarda dönüşümde ciddi bir potansiyel olmasına rağmen farkındalık göremiyoruz. 10 milyar dolarlık tasarruf potansiyeli 2023’e kadar 1 milyar, 2023’den sonra da toplam 10 milyar dolarlık izolasyon tasarrufu olacağını vurguladı.

Fatura tasarrufunun gelirleriyle izolasyon taksitleri ödenecek

Fatura tasarrufunda elde edilen gelirle bu izolasyon taksitlerinin ödenmesiyle ilgili çalışma yapılması gerektiğine dikkat çeken Albayrak,  bu konuyla ilgili finansal kurumlarla çalıştıklarını,  ayrılan bütçe ve dönüşümle süreci iyi bir noktaya taşıyacaklarını dile getirdi.

Sanayiye 10 milyar TL teşvik

Sanayide KGF’lerde devlet olarak 10 milyar TL’yi bulan önemli bir hususa değineceğini belirten Albayrak, enerji performans sözleşmelerinin bankalar için önemli bir evrak olduğunu söyleyerek doğru model oluşturulduğu takdirde sürdürülebilir olacağının altını çizerek yan sektörlerin gelişmesi açısında önemli bir potansiyel olduğunu da ifade etti.

Kamuda yıllık 180 milyon TL’lik tasarruf

Okul ve yurtlardan devlet binalarına ve hastanelere kadar 2020 yılında hedefimize ulaştığımız yüzde 23’lük dönüşüm planımız var. Sokak aydınlatmaları konusunun dağıtım şirketleri başta olmak üzere çok ciddi bir potansiyel alanı oluşturduğunu vurgulayan Albayrak, “ 7 buçuk milyon aydınlatma var. 2023’e kadar yüzde 30 dönüşüm sağlanacak. Yıllık tasarruf asgari 180 milyon TL olacak toplam dönüşüm tasarrufu 600 milyon TL’ye ulaşacak” dedi. Bu pazarın dönüşümü, YEKA benzeri bir model ile özellikle aydınlatma sektörü firmalarıyla maliyet performans ve Ar-Ge gelişimi için hem iç piyasa hem de bölgelerin ihraç edilecek pazar oluşumuyla alım garantisi hususunu ortaya koyacağız. Tüm paydaşlarla iletişimi bakan olarak bizzat kendim takip edeceğim” şeklinde konuştu.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir