GAS&POWER

3.Oracle Enerji Zirvesi yapıldı

AA

Burak Söylemez/ İstanbul

Oracle tarafından düzenlenen, 3. Oracle Enerji Zirvesi’nin açılış konuşmasını yapan EPDK Başkan Yardımcısı Mehmet Ertürk, “Dünya endüstri 4.0 ve yapay zeka denilen bir geçiş dönemine gidiyor. Bazen bu değişimin farkına varamıyoruz” diye konuştu.

 

3. Oracle Enerji Zirvesi’nin açılış konuşmasını yapan EPDK Başkan Yardımcısı Mehmet Ertürk, “Oracle’ın bu etkinliği, belli alanlara odaklanıp, key study yapılan, belli bir perspektif yakalayabilecek bir ortam sunuyor. Oracle ekibine organizasyon için teşekkür ediyorum. Dünya endüstri 4.0 ve yapay zeka denilen bir geçiş dönemine gidiyor. Bazen bu değişimin farkına varamıyoruz. İnsanlık, tarım ve sanayi devrimi sonrasında yeni bir devrimin eşiğinde. Dolayısıyla insanlığın çok öngöremediği bir evreye doğru gidiyor” dedi.

“EPDK OLARAK ÖNCELİĞİMİZ; AKILLI ŞEBEKELER KONUSUNDA DOĞRU PLANLAMA İLE DÖNÜŞÜM”

Mehmet Ertürk, “Yapay zekâ devrimiyle birlikte üretim şeklinde yeni bir döneme geçiyoruz. Bugüne kadar üretimde insanın temel olduğu bir dönem varken, artık yapay zekâ üzerinden bütün üretim süreçlerinin yapıldığı ve insanın bir girdi olarak yer almadığı bir üretim sürecinden bahsediyoruz. Bu insanlık tarihi için kapitalist üretim sürecinden çok daha farklı bir süreç. Şu an içinde bulunduğumuz dönem bu açıdan çok kritik. Yaşanan gelişmelerin faydasını, kendi bulunduğumuz alanlara yansıtmamız gerektiğini biliyoruz. Biz EPDK olarak kendi üzerimize düşen nedir sorusunu yakalamaya çalışıyoruz. Bizim EPDK olarak öncelikli meselemiz; akıllı şebeke ve sistem dönüşümü konusunda doğru bir planlama ile bu dönüşümün gerçekleşmesi. Bir komisyon oluşturduk. Bir enformel tartışma ortamı çerçevesinde bunu yürüttük. Bu dönüşümün temel unsurları nelerdir, nasıl bir yol haritası çıkarılması gerektiğini arkadaşlarımızın yaptığı çalışmalar neticesinde görmüş olacağız. 2018’de akıllı şebeke yol haritasına yönelik EPDK olarak hangi unsurları istediğimizi ortaya koyacak mevzuat çalışmasını bu yıl içerisinde ortaya koymayı hedefliyoruz. Bu konuda şirketlerden aksiyon alıp, hızlı bir şekilde sahaya yansıtmalarını bekliyoruz. EPDK olarak buradaki yaklaşımlarımızı kısaca ifade etmeye çalıştım” değerlendirmesinde bulundu.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir