Elektrik

Zorlu Enerji Eskişehir ofisinden önemli başarı

AA

Zorlu Enerji’nin Eskişehir’deki ofisi, Türkiye’de ilk kez TÜRKAK akreditasyonlu İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi (ISO 45001:2018) belgesine layık görüldü.

Zorlu Enerji, Eskişehir’deki perakende satış faaliyetleriyle, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) akreditasyonlu ilk İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi (ISO 45001:2018) belgesini almaya hak kazandı. Türkiye’de ilk kez bir enerji şirketi tarafından alınan belge aynı zamanda elektrik sektöründe dünya çapında bir ilk olma özelliği taşıyor.

Şirketten yapılan açıklamada faaliyet gösterdiği her alanda küresel standartları takip eden Zorlu Enerji’nin, Eskişehir’deki perakende satış faaliyetleriyle, çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliğini koruma noktasında da uluslararası standartları yakaladığını belgelediği ifade edildi.

YILLIK 340 MİLYON İŞ KAZASI

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) yaptığı araştırmaya göre dünyada yıllık 340 milyon iş kazası ve 160 milyon mesleki hastalık vakası ortaya çıkıyor. Tüm dünyada ve ülkemizde (6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu) önemli şekilde düzen altına alınmaya çalışılan bir alanda vakaların bu denli çok olması, sadece düzenlemelerin yeterli olmayabileceğini, düzenlemelerin yanı sıra bir sistem ile desteklenmesi gerektiğini gösteriyor. Uluslararası Standardizasyon Organizasyonu (ISO) tarafından ilk olarak Mart 2018 yılında yayınlanan ISO 45001:2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi (İSG) bu noktada önem kazanıyor.

İKİ AYRI DENETİM

Zorlu Enerji’den konuyla ilgili yapılan açıklamada, şirketin Eskişehir’deki perakende satış ofisinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi alt yapısının geliştirilmesine Ocak 2019’da başlanarak diğer yönetim sistemi standartlarıyla entegre bir sistem oluşturulduğu kaydedildi. İş sağlığı ve güvenliğini kapsayan durum takibinin aylık olarak gerçekleştirildiği ve çalışanların farkındalığı artırılarak standardın gerekliliklerinin yerine getirildiği aktarıldı. Perakende satış ofisi için belgelendirme denetimine başvuru yapan Zorlu Enerji, Haziran 2019’da iki ayrı denetimden geçti. Şirketin yasal mevzuata, sözleşmelere, dokümantasyona ve standarda uyumuna bakıldığı sürecin sonunda VERİCERT Belgelendirme Firması tarafından belgelendirilen Zorlu Enerji’nin Eskişehir’deki perakende satış ofisi, Türkiye enerji sektöründe TÜRKAK’tan akredite ISO 45001:2018 İSG Yönetim Sistemi Sertifikasına’na sahip ilk kuruluş oldu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: #
Son güncelleme: 10:59 10 Eylül 2019